Pojazd do zadań specjalnych, czyli wózek wysokiego składowania *

 • 29.08.2019, 12:21 (aktualizacja 29.08.2019, 12:26)
 • Krzysztof Boguń
Pojazd do zadań specjalnych, czyli wózek wysokiego składowania *
Nie wiesz, czym jest wózek wysokiego składowania? A może chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na jego temat? W obu tych przypadkach dobrze trafiłeś! W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze kwestie dotyczące specyfiki i wykorzystania wózków wysokiego składowania.

Przedsiębiorcy szukają sposobów na zwiększenie wydajności swoich firm. Jednym z nich jest wykorzystanie składowania wysokiego – metody przechowywania towarów opartej na składowaniu ich na dużej wysokości. Taki rodzaj organizacji magazynu czy hali wymaga jednak wyposażenia się w specjalistyczny sprzęt – odpowiedniej wysokości regały i półki, ale także specjalnie dostosowane pojazdy – wózki wysokiego składowania.

Wózek wysokiego składowania – budowa i specyfika

Wózek wysokiego składowania to specjalny typ widlaka, służący do pracy w magazynach, w których organizacja przestrzeni polega na składowaniu wysokim. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pojazdów nazywanych popularnie wózkami wysokiego składowania:

 • wózek z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem,
 • wózek boczny typu Reach Truck.

Najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi wózków wysokiego składowania, wyróżniającymi je spośród innych pojazdów transportu bliskiego, są:

 • osłona dachu – jest to element niezwykle ważny w tego rodzaju pojazdach – podnoszone na duże wysokości ładunki mogą stanowić zagrożenie dla operatora urządzenia, jeśli z jakiegoś powodu zostaną one upuszczone;
 • maszt – to od niego zależy, na jaką wysokość ładunki zostaną podniesione – w niektórych modelach, na przykład marki Cesab (sprawdź tutaj), wartości te sięgają aż 12–13 metrów;
 • zwarta, kompaktowa budowa oraz niewielki promień skrętu – dzięki tym cechom budowy wózki wysokiego składowania mogą się zmieścić w wąskich alejkach, szczelinach między regałami; decydują one także o dużej zwrotności tych pojazdów nawet na niewielkich przestrzeniach.

Warto ponadto zwrócić uwagę na maksymalny udźwig wózków wysokiego składowania – wynosi on, w zależności od modelu, od kilkuset kilogramów do nawet trzech ton. Jeśli wiemy, że ładunki, które będą podnoszone na duże wysokości, mają duży ciężar, warto wybierać wózki o jak największym udźwigu.

Oprócz wyżej wymienionych cech warto sprawdzić, czy wózek, którego zakup planujemy, posiada następujące elementy, znacznie usprawniające pracę na nich:

 • boczne akumulatory – dzięki bocznemu umiejscowieniu baterii możliwe jest szybkie ich naładowanie bez przestojów w pracy,
 • system prądu zmiennego AC – pozwala na bardziej wydajną pracę i lepsze gospodarowanie energią,
 • możliwość jazdy w dowolnym kierunku – jest to znaczne ułatwienie w zakresie prowadzenia wózka i wygodnego nim manewrowania,
 • funkcja kontroli płynnego podnoszenia – wózki w nią wyposażone podnoszą i opuszczają ładunek z większą precyzją oraz zapobiegają wstrząsom mogącym prowadzić do jego uszkodzenia,
 • możliwość pracy w wymagających warunkach – na przykład w niskich temperaturach; taką funkcję mają na przykład wózki Toyota – sprawdź tutaj.

Co trzeba zrobić, aby móc prowadzić wózek wysokiego składowania

Aby zostać operatorem wózka widłowego wysokiego składowania, należy spełnić kilka kryteriów – zarówno formalnych, jak i psycho-fizycznych. Do tych pierwszych należy konieczność uzyskania uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego – państwową instytucję zajmującą się standaryzacją warunków pracy w branżach technicznych.

Na wózki wysokiego składowania obowiązują dwie kategorie uprawnień: wózkom z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem, należącym do wózków specjalizowanych, przysługuje kategoria I WJO; w przypadku wózków bocznych typu Reach Truck wystarczy kategoria niższa – II WJO. Aby nabyć te uprawnienia, konieczne jest zdanie państwowego egzaminu organizowanego w ośrodkach UDT. Na egzamin można się przygotować, uczęszczając na specjalistyczny kurs dedykowany właśnie osobom zamierzającym do niego przystąpić.

Wymagania formalne to jednak nie wszystko. Dobry operator wózka wysokiego składowania powinien się charakteryzować określonymi cechami charakteru, takimi jak:

 • umiejętność koncentracji,
 • opanowanie,
 • duża decyzyjność.

Te wymagania, większe niż w przypadku operatorów innych pojazdów transportu bliskiego, są spowodowane specyfiką pracy na tego typu wózku. Polega ona w dużej mierze na podnoszeniu, na niejednokrotnie bardzo duże wysokości, towarów o różnych wymiarach i ciężarze – w tego rodzaju czynnościach jakikolwiek wypadek, spowodowany nieuwagą bądź nieostrożnym zachowaniem, może się okazać tragiczny w skutkach.

Gdzie można kupić wózek wysokiego składowania

Wiele osób, kupując dzisiaj jakiś produkt, liczy, że uda mu się dokonać całej transakcji w internecie – począwszy od przejrzenia oferty poszczególnych marek, przez dokonanie wyboru, po zakup. W przypadku wózków widłowych także jest to możliwe – istnieje wiele serwisów i portali, na których można znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży wózków widłowych. Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku pojazdów jest to niejako kupowanie kota w worku – nic nie zastąpi samodzielnego przetestowania pojazdu, polegającego na jeździe próbnej i sprawdzeniu, jak rzeczywiście sprawują się poszczególne jego elementy konstrukcyjne.

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem zakupu wózków wysokiego składowania jest zrobienie tego bezpośrednio u dealera. Mamy wówczas możliwość odwiedzenia salonu i odbycia jazdy próbnej pod okiem wykwalifikowanego doradcy, który jest gotowy odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Co więcej, kupując u dealera, możemy mieć pewność, że korzystamy z wiarygodnego źródła sprzedaży – są to zazwyczaj sprawdzeni producenci, obecni na rynku już wiele lat, posiadający określoną renomę – na przykład tacy jak Manitou (sprawdź tutaj). Zawierając z nimi umowę dotyczącą transakcji, otrzymujemy także gwarancję na kupowany pojazd, możliwość naprawy go w razie uszkodzenia w jednym z wielu punktów serwisowych czy dostęp do oryginalnych części zamiennych. Tych świadczeń nie otrzymalibyśmy w przypadku zakupu z niesprawdzonego źródła, takiego jak ogłoszenia prywatnych osób w internecie.

Podsumowanie

Wózek wysokiego składowania to urządzenie niezastąpione w transporcie pionowym. Dzięki swojej specyficznej budowie oraz wielu funkcjonalnościom jest on w stanie przenosić ładunki pomiędzy regałami, ustawiać je na nich oraz z nich zdejmować. Każdy przedsiębiorca, któremu zależy na unowocześnieniu swojego biznesu, powinien jak najprędzej w nie zainwestować.

* Artykuł Sponsorowany

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe