Reklama
Reklama

Rowerowy ranking miast: Lublin jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce

Serwis Centrum Rowerowe przeanalizował warunki dla rowerzystów w największych miastach w Polsce i opublikował ranking „Top 9 rowerowych miast Polski”. W zestawieniu ogólnym Lublin zajął piąte miejsce. Jak pokazują wyniki analizy, stolica Lubelszczyzny jest najbezpieczniejszym miastem dla rowerzystów w Polsce.
Rowerowy ranking miast: Lublin jest najbezpieczniejszym  miastem w Polsce

Już od kilku sezonów, w szczególności w trakcie pandemii, rowery stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Jednak czy infrastruktura miast nadąża za potrzebami Polaków? Centrum Rowerowe postanowiło sprawdzić, jak wyglądały warunki do jazdy na rowerze w największych polskich miastach w 2020 roku. Przeprowadzony ranking wskazał, że najbardziej przyjaznym rowerzystom miejscem jest Warszawa. Na podium znalazły się także Wrocław i Poznań.

Lublin, który w rankingu zajął piąte miejsce, oferuje swoim mieszkańcom trasy rowerowe o długości 171,75 kilometrów, które stanowią 33% wszystkich dróg publicznych. W 2019 roku tylko na budowę infrastruktury rowerowej[1] przeznaczono 6 713 856 złotych z budżetu miasta. Liderem pod względem inwestycji jest Gdańsk, który przeznaczył na ten cel ponad
26 milionów złotych. Z kolei w lubelskim budżecie obywatelskim na 2020 rok znalazły się
2 projekty rowerowe, które stanowiły 5% wszystkich inicjatyw.

Jak pokazują dane Centrum Rowerowego, najlepszy dostęp do rowerów miejskich mają Wrocławianie. Także stosunek tras rowerowych do dróg publicznych w stolicy Dolnego Śląska jest największy. Z kolei Warszawiacy mogą cieszyć się najszybszym wzrostem nowych ścieżek – w 2020 roku wybudowano ponad 45 kilometrów. Prawie połowę mniej we Wrocławiu (24,54 km) i 14,8 km w Krakowie.

Widzimy, że Polacy coraz chętniej korzystają z uroków jazdy na rowerze, dlatego postanowiliśmy sprawdzić w jakich warunkach podróżują w największych miastach. Zwróciliśmy uwagę nie tylko na długość tras rowerowych, ale także na liczbę stacji napraw, stowarzyszeń, czy budżet przekazany na projekty rowerowe. Dobrze rozplanowana infrastruktura to nie tylko komfort dla rowerzystów, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu podkreśla Patrycja Adamczyk, Specjalista ds. content marketingu z Centrum Rowerowego, organizatora rankingu.

Analiza zestawienia wypadków rowerowych w stosunku do liczby mieszkańców pokazała, że najbezpieczniejszym miastem jest Lublin. W 2019 roku w stolicy Lubelszczyzny ich liczba wyniosła tylko 137. Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz, a na trzecim Warszawa.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa są także wspólne ścieżki dla pieszych i rowerzystów, które mogą powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. W Lublinie połączone ścieżki dla pieszych i rowerzystów stanowią aż 79%, a w Warszawie, która jest liderem w tym zakresie, tylko 12%.

 

Całe zestawienie ze szczegółowymi informacjami znaleźć można na stronie: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/lublin-bezpieczny-dla-rowerzystow/

 

Ranking rowerowych miast w Polsce

Centrum Rowerowe skierowało pytania do 10 największych miast w Polsce. Urząd miasta Szczecin nie udzielił żadnych informacji. W ramach rankingu wzięto pod uwagę takie kryteria jak: stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych, stosunek długości ciągów rowerowo-pieszych i pieszo-rowerowych do wszystkich rodzajów dróg rowerowych, liczba kilometrów dróg rowerowych wybudowanych w 2020 roku, liczba stojaków i stacji napraw na jeden km. kw. powierzchni miasta. Zapytano także o odsetek budżetu miasta przeznaczonego na infrastrukturę rowerową, odsetek projektów rowerowych wśród inicjatyw obywatelskich, liczbę działających stowarzyszeń rowerowych oraz dostępność rowerów miejskich. Przenalizowane zostało także bezpieczeństwo rowerzystów oraz przewóz rowerów komunikacja miejską.

 

Dodatkowe informacje:

Działania serwisu centrumrowerowe.pl skupiają się na sprzedaży rowerów i produktów z nimi związanych. Właścicielem sklepu jest notowana na giełdzie spółka Dadelo S.A., która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej OPONEO.PL.

 

[1] Kwoty orientacyjne, nie uwzględniają prac, które zostały wykonane przy okazji innych działań budowlanych



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama