Reklama

Via Carpatia S 19 ciąg dalszy...

Dziś t.j. 28.02.2018 r. w Kraśniku, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, parlamentarzystów z woj. lubelskiego i władz regionu, podpisano umowy z wykonawcami trzech odcinków pomiędzy Lublinem i Kraśnikiem, stanowiących część międzynarodowej via Carpatii.
Via Carpatia S 19 ciąg dalszy...

Jak czytamy na stronie www.gddkia.gov.pl: " W realizacji jest już cały 75-kilometrowy odcinek S19 na południe od Lublina do granicy z woj. podkarpackim. Dziś w Kraśniku, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, parlamentarzystów z woj. lubelskiego i władz regionu, podpisano umowy z wykonawcami trzech odcinków pomiędzy Lublinem i Kraśnikiem, stanowiących część międzynarodowej via Carpatii.

Aldesa Construcciones Polska zaprojektuje i zbuduje dwa skrajne odcinki: pomiędzy węzłami Lublin Węglin i Niedrzwica Duża (długość 12 km, wartość prac budowlanych 312, 2 mln zł.) oraz obwodnicę Kraśnika (10 km, wartość 319,5 mln zł.). Środkowy odcinek, od węzła Niedrzwica Duża do węzła Kraśnik Północ, zaprojektuje i wykona firma  Mota-Engil Central Europe (ok. 20 km, 498 mln zł). Łączna wartość trzech odcinków to blisko 1,13 mld zł, a koszt inwestycji uwzględniający wszystkie składniki to 1,48 mld zł (projekt, archeologia, nadzór i odszkodowania za nieruchomości).

Umowa w trybie projektuj i buduj oznacza, że wykonawcy w pierwszej kolejności przystąpią do opracowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu ZRID (planowane w połowie 2019 r.) rozpoczną się prace w terenie. Wszystkie odcinki mają być zrealizowane w czasie 34 miesięcy (nie wlicza się okresów zimowych podczas realizacji robót od 15 grudnia do 15 marca) i będą objęte gwarancją przez 10 lat. Kierowcy skorzystają z nowej trasy w 2021 r.

Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, o nawierzchni bitumicznej z rezerwą pod trzeci pas na zewnątrz. Od końca zachodniej obwodnicy Lublina będzie prowadziła początkowo wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 19 a następnie odbije na wschód od niej omijając Niedrzwicę Dużą, Niedrzwicę Kościelną i Sobieszczany, by przejść przez lasy przed Wilkołazem w korytarzu obecnej drogi omijając miejscowość od wschodu, a za nią przejść na zachodnią stronę.

W miejscowości Lasy przed Kraśnikiem droga ekspresowa przetnie obecną DK19 omijając miasto od wschodu. Zaplanowano budowę pięciu węzłów drogowych, czterech par Miejsc Obsługi Podróżnych, 44 obiektów inżynierskich (siedmiu mostów z czego sześć zespolonych z przejściami dla zwierząt, 32 – wiaduktów z czego jeden zespolony z przejściem dla zwierząt, dwóch samodzielnych przejść dla zwierząt i trzech kładek dla pieszych). Obiekty przechodzące nad trasą ekspresową uwzględniają dobudowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu „na zewnątrz”. 

Przypomnijmy, że 30 października 2017 roku podpisano umowy na realizację trzech odcinków S19 od Kraśnika do węzła Lasy Janowskie (łączna długość ok. 33 km, wartość robót 722 mln zł, łączny koszt realizacji 1,05 mld zł). Koszt budowy blisko 75 km drogi ekspresowej wynosi ok. 1,85 mld zł (średnio za 1 km: 24,7 mln zł).

Natomiast na przełomie roku zawarto umowy na opracowanie koncepcji programowych dla przyszłej S19 od granicy w woj. mazowieckim do obw. Lublina. Ich ukończenie umożliwi ogłoszenie przetargów na realizację przyszłej trasy. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na rozszerzone Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla S19 na terenie woj. mazowieckiego. Opracowanie tej dokumentacji pozwoli po uzyskaniu decyzji środowiskowej ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy w trybie projektuj i buduj. "

źródło: www.gddkia.gov.pl



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Justyna Treść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji. Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11 Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkowe Autor komentarza: Radek Treść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08 Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska Autor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26 Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny? Autor komentarza: Przeciw bandytom ! Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02 Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2! Autor komentarza: Dawid Treść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23 Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczego Autor komentarza: Loki Treść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności. Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58 Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama