Reklama

Niezwykła wystawa z akcesoriami herbacianymi w Kazimierzu Dolnym

Podstakanniki, podstakańczyki, podstakanki, koszyczki do szklanek. Trudno sobie wyobrazić bez nich ceremonię picia herbaty w carskiej Rosji. W naszym kraju niezwykle popularne były w czasach PRL. Wystawa podstakanników z kolekcji Wojciecha Kuby pt. „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” dostępna jest dla zwiedzających w Muzeum Sztuki Złotniczej do 31 maja br.
  • Źródło: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Niezwykła wystawa z akcesoriami herbacianymi w Kazimierzu Dolnym

„Czy mnie jeszcze pamiętasz?” to ekspozycja nawiązująca do otworzonej w październiku 2023 r. niezwykłej wystawy „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce”. Wśród eksponowanych 86 podstakanników, zdecydowaną większość stanowią wyroby platerowane, z wytwórni warszawskich z przełomu XIX i XX wieku, ale także fabryk europejskich. Najstarsze wykonano w srebrze 
w 2 poł. XIX wieku, jeszcze w carskiej Rosji.

Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym to najlepsze miejsce, aby zaprezentować w nim ponad 
30-letni dorobek kolekcjonerski regionalisty, puławianina – Wojciecha Kuby. Wśród prezentowanych na wystawie metalowych podstakanników znajdziemy dzieła sztuki złotniczej wykonane ze srebra, grawerowane, niektóre ażurowe, o pięknych kształtach, szerokich stopach i miękko kształtowanych uchwytach. Największy zachwyt zwiedzających budzi jednak zbiór kolorowych podstakanników zdobionych techniką emalii 
i geometrycznymi efektownymi wzorami mówi Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego  w Kazimierzy Dolnym.

W zależności od zamożności, tradycji rodzinnych czy preferencji osobistych spożywanie herbaty 
w podstakannikach wyglądało różnie. Jednym wystarczały albo stać ich było jedynie na tanie wersje fabrycznych, aluminiowych lub niklowanych i mało wyszukanych koszyczków do szklanek. Inni, którzy przykładali dużą wagę do estetyki, byli zamożniejsi, korzystali z podstakanników platerowanych, a nawet srebrnych, pięknie zdobionych, kupowanych w Desach albo galeriach sztuki.

Ciekawym elementem wystawy, budzącym wspomnienia i emocje, jest „anegdotyczny zakątek” – prezentacja PRL-owskich zwyczajów spożywania herbaty z przykładami masowo wówczas produkowanych ażurowych aluminiowych koszyczków, w towarzystwie oryginalnych „społemowskich” herbat: Popularnej, Madras, Indyjskiej czy Gruzińskiej, w ich prawdziwych szaro-burych opakowaniach –  mówi Dorota Szczuka, kuratorka wystawy.

Dopełnieniem ekspozycji jest również oryginalny samowar z Tuły, najsłynniejszego ośrodka produkującego ten kojarzony z dawną przedrewolucyjną Rosją sprzęt.

*****

Wojciech Kuba – puławianin, historyk sztuki, przewodnik turystyczny PTTK, od wielu lat aktywny członek Towarzystwa Przyjaciół Puław. Odznaczony złotą odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (MKiDN) oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Kolekcjoner. Zbiór starych podstakanników 
i innych akcesoriów herbacianych liczący obecnie ponad 150 egzemplarzy zaczął tworzyć już ok. 30 lat temu.

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Podstakanniki z kolekcji Wojciecha Kuby

Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej | ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

 

Wystawa czynna do 31 maja 2023 r. w godzinach:

9:00-16:00 (do 31 marca)

10:00-17:00 (od 1 kwietnia)

 

Bilety:

Wstęp na wystawę w ramach biletu wstępu do Muzeum Sztuki Złotniczej

  • normalny 15 zł | ulgowy 12 zł  | rodzinny 30 zł
  • grupowy - grupa zorganizowana (20 osób i więcej) zniżka przy zakupie biletów - 15%

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Justyna Treść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji. Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11 Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkowe Autor komentarza: Radek Treść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08 Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska Autor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26 Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny? Autor komentarza: Przeciw bandytom ! Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02 Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2! Autor komentarza: Dawid Treść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23 Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczego Autor komentarza: Loki Treść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności. Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58 Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama