Rowerem po Roztoczu

  • 30.04.2021, 09:30
  • Redakcja Lubelska TV
Rowerem po Roztoczu Wieża widokowa w Lipsku - Polesiu.
Roztocze znane jest ze swojej sieci ścieżek rowerowych, które co roku przyciągają setki turystów. Wciąż jednak są miejsca, które czekają na nową lub lepszą infrastrukturę dla cyklistów. To marzenie spełnia się dzięki współpracy polsko-ukraińskiej.

Projekt „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” jest realizowany dzięki Programowi Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Główną inwestycją była budowa i modernizacja 327-kilometrowej transgranicznej trasy rowerowej, na której powstały drewniane wiaty, tablice informacyjne i punkty obsługi rowerzystów. Nowe elementy infrastruktury rowerowej Roztocza łączą jedną linią nowe geoturystyczne centra informacyjne zlokalizowane na trasie. Trasa obejmuje najcenniejsze obiekty przyrodnicze i kulturowe regionu.

Niemniej ważnym wyzwaniem dla tego obszaru jest ograniczenie degradacji środowiska i zwiększenie świadomości konieczności ochrony przyrody w środowiskach lokalnych. W tym celu powstało Centrum Geoturystyczne w Lipsku-Polesiu. Do jego głównych zadań należy udzielanie kompleksowej informacji turystycznej i obsługa turystów. Jest to doskonały punkt startowy dla pieszych i rowerowych wycieczek. Przy budynku rozpoczynają się dwie trasy nordic walking, trasa rowerowa „Po Wzgórzach Roztocza” oraz biegnie Ułański Szlak Konny. Można tu wypożyczyć rower i kijki do nordic walking, wypocząć w pobliskiej altance. Niewątpliwą atrakcją jest ścieżka przyrodnicza z okazałymi figurami roztoczańskiej flory i fauny. Rolą Centrum jest również organizacja transgranicznych imprez rekreacyjno-turystycznych, zawodów sportowych i konferencji. Umożliwiają to nowocześnie wyposażone wnętrza i zadbany teren wokół obiektu. Podobne Centrum Geoturystyczne powstaje w Wereszycy na Ukrainie.

Dofinansowanie z UE prawie 2 mln euro (blisko 90% wartości całego przedsięwzięcia)

Lider projektu: Gmina Zamość

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/236

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe