Rowerowy ranking miast: Lublin jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce

  • 23.03.2021, 16:15
  • Redakcja Lubelska TV
Rowerowy ranking miast: Lublin jest najbezpieczniejszym  miastem w Polsce
Serwis Centrum Rowerowe przeanalizował warunki dla rowerzystów w największych miastach w Polsce i opublikował ranking „Top 9 rowerowych miast Polski”. W zestawieniu ogólnym Lublin zajął piąte miejsce. Jak pokazują wyniki analizy, stolica Lubelszczyzny jest najbezpieczniejszym miastem dla rowerzystów w Polsce.

Już od kilku sezonów, w szczególności w trakcie pandemii, rowery stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Jednak czy infrastruktura miast nadąża za potrzebami Polaków? Centrum Rowerowe postanowiło sprawdzić, jak wyglądały warunki do jazdy na rowerze w największych polskich miastach w 2020 roku. Przeprowadzony ranking wskazał, że najbardziej przyjaznym rowerzystom miejscem jest Warszawa. Na podium znalazły się także Wrocław i Poznań.

Lublin, który w rankingu zajął piąte miejsce, oferuje swoim mieszkańcom trasy rowerowe o długości 171,75 kilometrów, które stanowią 33% wszystkich dróg publicznych. W 2019 roku tylko na budowę infrastruktury rowerowej[1] przeznaczono 6 713 856 złotych z budżetu miasta. Liderem pod względem inwestycji jest Gdańsk, który przeznaczył na ten cel ponad
26 milionów złotych. Z kolei w lubelskim budżecie obywatelskim na 2020 rok znalazły się
2 projekty rowerowe, które stanowiły 5% wszystkich inicjatyw.

Jak pokazują dane Centrum Rowerowego, najlepszy dostęp do rowerów miejskich mają Wrocławianie. Także stosunek tras rowerowych do dróg publicznych w stolicy Dolnego Śląska jest największy. Z kolei Warszawiacy mogą cieszyć się najszybszym wzrostem nowych ścieżek – w 2020 roku wybudowano ponad 45 kilometrów. Prawie połowę mniej we Wrocławiu (24,54 km) i 14,8 km w Krakowie.

Widzimy, że Polacy coraz chętniej korzystają z uroków jazdy na rowerze, dlatego postanowiliśmy sprawdzić w jakich warunkach podróżują w największych miastach. Zwróciliśmy uwagę nie tylko na długość tras rowerowych, ale także na liczbę stacji napraw, stowarzyszeń, czy budżet przekazany na projekty rowerowe. Dobrze rozplanowana infrastruktura to nie tylko komfort dla rowerzystów, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu podkreśla Patrycja Adamczyk, Specjalista ds. content marketingu z Centrum Rowerowego, organizatora rankingu.

Analiza zestawienia wypadków rowerowych w stosunku do liczby mieszkańców pokazała, że najbezpieczniejszym miastem jest Lublin. W 2019 roku w stolicy Lubelszczyzny ich liczba wyniosła tylko 137. Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz, a na trzecim Warszawa.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa są także wspólne ścieżki dla pieszych i rowerzystów, które mogą powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. W Lublinie połączone ścieżki dla pieszych i rowerzystów stanowią aż 79%, a w Warszawie, która jest liderem w tym zakresie, tylko 12%.

 

Całe zestawienie ze szczegółowymi informacjami znaleźć można na stronie: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/lublin-bezpieczny-dla-rowerzystow/

 

Ranking rowerowych miast w Polsce

Centrum Rowerowe skierowało pytania do 10 największych miast w Polsce. Urząd miasta Szczecin nie udzielił żadnych informacji. W ramach rankingu wzięto pod uwagę takie kryteria jak: stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych, stosunek długości ciągów rowerowo-pieszych i pieszo-rowerowych do wszystkich rodzajów dróg rowerowych, liczba kilometrów dróg rowerowych wybudowanych w 2020 roku, liczba stojaków i stacji napraw na jeden km. kw. powierzchni miasta. Zapytano także o odsetek budżetu miasta przeznaczonego na infrastrukturę rowerową, odsetek projektów rowerowych wśród inicjatyw obywatelskich, liczbę działających stowarzyszeń rowerowych oraz dostępność rowerów miejskich. Przenalizowane zostało także bezpieczeństwo rowerzystów oraz przewóz rowerów komunikacja miejską.

 

Dodatkowe informacje:

Działania serwisu centrumrowerowe.pl skupiają się na sprzedaży rowerów i produktów z nimi związanych. Właścicielem sklepu jest notowana na giełdzie spółka Dadelo S.A., która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej OPONEO.PL.

 

[1] Kwoty orientacyjne, nie uwzględniają prac, które zostały wykonane przy okazji innych działań budowlanych

Redakcja Lubelska TV

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe