Programy TMS nie tylko kierowców. Kiedy jeszcze warto je wdrożyć?*

 • 23.03.2021, 13:06
 • artykuł sponsorowany
Programy TMS nie tylko kierowców. Kiedy jeszcze warto je wdrożyć?*
Oprogramowanie TMS, czyli Transport Management System najczęściej kojarzone jest z obsługą transportu, jednak ma ono znacznie szersze zastosowanie.

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie transportem, czyli w skrócie TMS zapewnia swoim użytkownikom dostęp do palety narzędzi usprawniających codzienną pracę. Za jego pomocą można między innymi zarządzać flotą, pracą pracowników, prowadzić rozliczenia, korzystać z monitoringu pojazdów w czasie rzeczywistym. Wybrane systemy działają również jak mobilne systemy sprzedaży na urządzeniach mobilnych.

Poprzez program dla transportu można jednak nie tylko wspomagać działalność firm transportowych, lecz również wielu innych podmiotów, które wykorzystują własną flotę pojazdów. Kiedy warto zdecydować się na wdrożenie systemu TMS?

 

System transportowy dla handlowców

Handlowcy i przedstawiciele handlowi, w tym także przedstawiciele medyczni, farmaceutyczni, codziennie przemierzają setki kilometrów, aby dotrzeć do klientów i kontrahentów i zaprezentować im ofertę. Właśnie dlatego systemy TMS wspomagające zarządzanie transportem są przydatne również w tych firmach, które zatrudniają takich pracowników.

Pracownicy terenowi mogą wykorzystywać wtedy mobilny wariant systemu, czyli używać go na swoim telefonie komórkowym. Dzięki temu, że program dla transportu w wariancie mobilnym łączy się z bazą całego systemu, możliwy jest dostęp do niezbędnych danych w czasie rzeczywistym.

 

Systemy transportowe mogą zaoferować wtedy wsparcie w poniższym zakresie:

 • Baza informacji o klientach – daje dostęp do kompletnych danych o klientach handlowca lub przedstawiciela handlowego, które potrzebne są do dotarcia do klienta oraz złożenia mu oferty. Obejmują one także dane finansowe oraz historię kontaktów.
 • Kalendarz – zawiera informacje o zadaniach do wykonania, listy, plany.
 • Trasa dojazdu – dzięki takim funkcjom można efektywniej planować wizyty w przypadku konkretnych grup klientów, a także optymalizować trasę, aby dojazd był jak najkrótszy oraz jak najtańszy.
 • Informacje ze spotkań – funkcja pozwala na zapisywanie informacji dotyczących spotkań, może obejmować też funkcjonalności jak ankiety, delegowanie zadań.
 • Wizyta u klienta – aplikacja pozwala na przegotowanie oferty oraz tworzenie zamówień i zawieranie umów. Taką funkcję oferują programy TMS działające jak mobilne systemy sprzedaży.
 • Cele – dzięki nim można kontrolować realizacje celów wyznaczonych na dany dzień, tydzień, miesiąc.
 • Funkcja raportowania – aplikacja natychmiastowo przesyła informacje do przełożonych o aktywności pracownika.

 

Programy TMS dla serwisantów i monterów

Za pomocą systemu TMS firma może wspierać pracę serwisantów i monterów dojeżdżających do klientów. Dzięki wykorzystaniu mobilnych urządzeń dających natychmiastowy dostęp do informacji pracownicy mogą przygotowywać zlecenia, uzyskać do nich łatwy dostęp, składać zamówienia na części, oznaczać zadania jako zrealizowane, wystawiać umowy i rachunki.

 

Systemy transportowe pozwalają na korzystanie z funkcjonalności jak:

 • Dane o klientach – informacje o zamówieniach, historii napraw, montażu, zakupionych sprzętach i częściach.
 • Magazyn – dostęp do informacji o częściach zamiennych i sprzętach w magazynie centralnym, składanie zamówień na potrzebne elementy.
 • Dostęp do dokumentacji o maszynach – manuale serwisowe, DTR – dokumentacja techniczno-ruchowa.
 • Realizacja zadań – planowanie zadań jak przeglądy, montaże, potwierdzanie wykonania zadania.
 • Przygotowywanie dokumentów – protokołów napraw, montażu, dokumentów potwierdzających wydanie części, sprzętów.

 

Kiedy jeszcze warto wdrożyć program dla transportu?

Poza powyższymi zastosowaniami program dla transportu może być również wykorzystany na wielu innych stanowiskach pracy.

 • Kurierzy – pomaga w realizacji zleceń trasowych wraz z listami przewodowymi, obsługuje wydawanie paczek, inkaso.
 • Ankieterzy – daje dostęp do baz z ankietami i celów do realizacji.
 • Kontrolerzy jakości – wspomaga prowadzeni czynności kontrolnych i przygotowanie protokołów pokontrolnych.
 • Kierownicy – działu obsługi klienta, działu transportu, działu sprzedaży.

 

artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe