Czy warto kupić sezonowane drewno kominkowe?*

  • 22.01.2021, 20:56 (aktualizacja 22.01.2021, 21:05)
  • Łukasz Samol
Czy warto kupić sezonowane drewno kominkowe?*
Kominek stanowi doskonałą ozdobę salonu oraz jest źródłem ciepła. Jednak, aby osiągnął maksymalną wydajność grzewczą, nie wolno palić w nim przypadkowym drewnem, lecz o odpowiednich parametrach. Zbyt duże stężenie wody w drewnianych łupkach negatywnie wpływa na układ grzewczy i jednocześnie obniża ich kaloryczność. Jaki poziom wilgotności powinno zawierać drewno kominkowe?

Żeby osiągnąć maksymalną ilość ciepła w kominku, stosowane drewno powinno być sezonowane. Dzięki temu obniża się zawartość soków w jego strukturze i jednocześnie staje się bardziej kaloryczne. W przypadku samodzielnego sezonowania, okres ten trwa kilkanaście miesięcy - w zależności od gatunku.  Dlatego warto posiadać dwuletni zapas łupek i systematycznie go uzupełniać. Samodzielne sezonowanie drewna jest tanie (bo praktycznie nic nie kosztuje), ale trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Sezonowanie drewna kominkowego powoduje obniżenie poziomu jego wilgotności. Jednak warto pamiętać, że samodzielne sezonowanie, nie spowoduje, że drewno kominkowe stanie się całkowicie suche. Najczęściej trudno jest samodzielnie określić poziom wilgotności. Natomiast drewno suszone przez profesjonalne firmy, osiąga wilgotność na poziomie ok. 16%-20%. Taki poziom wody zapewnia optymalne spalanie i uzyskanie maksymalnej energii cieplnej. 

Dlaczego nie wolno używać mokrego drewna kominkowego?

Do palenia w kominku nie wolno używać drewna o wysokiej wilgotności z kilku względów:

• W trakcie procesu spalania drewna o wysokiej wilgotności, powstaje dużo dymu, sadzy oraz substancji smolistych, które osadzają się na elementach grzewczych kominka oraz w kanale kominowym. To powoduje, że średnica wewnętrzna komina zmniejsza się, przez co ciąg staje się słabszy. W ten sposób proces spalania drewna jest utrudniony, co przekłada się na niższą temperaturę w pomieszczeniu.

• Nagromadzona w kominie sadza może się zapalić i spowodować eksplozję. W najgorszym przypadku może dojść do pożaru lub zatrucia domowników czadem.

• Z mokrego drewna powstaje duża ilość popiołu,przez co jego obsługa staje się czasochłonna. 

Jak sprawdzić, czy drewno kominkowe jest rzeczywiście suche?

Drewno kominkowe(Poznań) zamówione od sprawdzonej firmy jest dostatecznie wysuszone. Natomiast w warunkach domowych, można sprawdzić poziom wilgotności przez oderwanie kory. Jeżeli drewno jest odpowiednio suche, to kora oddziela się z trudem. Natomiast w przypadku mokrego drewna, sytuacja wygląda odwrotnie. Ponadto, sezonowane drewno posiada nieco ciemniejszą barwę niż świeżo ścięte, o wysokiej wilgotności. Dlatego decydując się na zakup drewna z tartaku lub nadleśnictwa, warto odczekać kilkanaście miesięcy, zanim trafi do kominka. Poza tym, nie należy przechowywać go pod gołym niebem, aby nie padał na nie deszcz lub śnieg. Takie warunki utrudniają suszenie. Miejsce sezonowania powinno być przewiewne. Warto pamiętać, że świeże drewno trzeba przełupać na mniejsze kawałki, aby prawidłowo wyschło. Łupki można ułożyć w stożek lub w rzędach, np. przy ścianie domu lub garażu.

Prawidłowe sezonowanie drewna zajmuje od 1 do 2 lat. Dlatego trzeba dysponować odpowiednią ilością wolnego miejsca, aby móc zrobić zapasy na każdy sezon. Poza tym, drewno zakupione w nadleśnictwie, często ma długość 100 cm. Dlatego trzeba je pociąć oraz rozłupać na mniejsze kawałki, aby odpowiednio wyschły oraz prawidłowo się spalały. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup sezonowanego drewna niż na samodzielne suszenie. Drewno kominkowe dostarczane przez naszą firmę jest już gotowe do palenia. Można zamówić je przez stronę: https://www.mbwesolek.pl/

 

 

*artykuł partnera

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe