Zmiany w drzewostanie na ul. Lipowej i Al. Racławickich*

  • 04.01.2021, 08:00
  • Paulina Zeliszewska
Zmiany w drzewostanie na ul. Lipowej i Al. Racławickich*
Mimo podjętych przez Miasto starań w zakresie ochrony zieleni, z początkiem stycznia nastąpi usunięcie dwóch drzew rosnących przy ul. Lipowej i Al. Racławickich. Prace w tym zakresie zaplanowano na wtorek (5 stycznia) w godzinach porannych. W tym samym terminie przewidziano również przesadzenie 4 drzew rosnących na ul. Lipowej, w rejonie Centrum Handlowego Plaza.

–  Zgodnie z deklaracjami, od samego początku inwestycji jaką jest przebudowa Al. Racławickich, priorytetem jest dla nas ochrona drzew. To starania nie tylko Miasta, ale i mieszkańców, za co bardzo im dziękuję. W wyniku spotkań i rozmów, przeprowadziliśmy analizę dokumentacji, która pozwoliła na zmiany w projekcie i pozostawienie większości zieleni w nienaruszonym stanie. Niestety, mimo podjętych wspólnie z mieszkańcami prób zachowania drzew, nieuniknione są jeszcze zmiany w dwóch lokalizacjach. Realizowane prace w terenie oraz parametry drogowe zweryfikowały nasze pierwotne zamierzenia. Przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz obowiązujące przepisy w zakresie infrastruktury drogowej, nie pozwalają na pozostawienie drzew w ich obecnych miejscach. Tym samym spośród ponad 450 drzew rosnących przy Alejach Racławickich i ul. Lipowej, zostanie wyciętych ostatecznie 8, a nie 6, jak pierwotnie zakładaliśmy. Z uwagi na stan epidemii i brak możliwości osobistego spotkania z mieszkańcami, informacja o planowanych pracach przy drzewach została im przekazana drogą elektroniczną – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. 

Do usunięcia wytypowano drzewo rosnące przy ul. Lipowej, po lewej stronie za ul. Sztajną, jadąc w kierunku al. Piłsudskiego. W tym przypadku, w celu ochrony drzewa, podjęto próbę przeprojektowania skrzyżowania ulic: Lipowa-Sztajna-Rowerowa, likwidując wysepkę na jezdni. Jednak po takiej zmianie dokumentacji, skrzyżowanie nie spełnia warunków technicznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej i nie uzyskałoby zgody instytucji organizacji ruchu. Pozostawienie azylu na środku jezdni wiążę się z poszerzenie w tym miejscu ul. Lipowej. Konieczna jest więc realizacja inwestycji zgodnie z pierwotną dokumentację, co niestety skutkuje usunięciem drzewa.

Druga lokalizacja dotyczy drzewa, rosnącego przy Al. Racławickich, przed skrzyżowaniem z ul. Łopacińskiego, po stronie Ogrodu Saskiego. Tutaj, po wykonaniu koryta oraz podbudowy jezdni i przed ustawianiem krawężnika, okazało się że bryła korzeniowa wchodzi w linię zewnętrznej część chodnika, a pień znajduje się w skrajni drogowej. Zmiana linii krawężnika jest niemożliwa z uwagi na jego długą linię prostą. Stąd konieczność usunięcia drzewa.

Prace związane z usuwaniem drzew planowane są we wtorek - 5 stycznia, w godzinach porannych. W tym samym terminie przewidziano również przesadzenie 4 drzew rosnących na ul. Lipowej, w rejonie Centrum Plaza. Zmiana lokalizacji drzew jest konieczna z uwagi na realizację prawoskrętu w ul. Ofiar Katynia. 

Ostatecznie, spośród ponad 450 drzew rosnących przy Al. Racławickich i ul. Lipowej, zostanie usuniętych 8, a nie jak pierwotnie zakładaliśmy 6. Na Al. Racławickich ostatecznie liczba ta zmalała z 26 do 7, natomiast na ul. Lipowej dotyczy to 1 drzewa. Łącznie na wspomnianych ulicach przesadzono już 32 drzewa. W związku z koniecznością przesadzenia 4 drzew sprzed Galerii Handlowej liczba ta wzrośnie do 36. Dokumentacja projektowa przewiduje także nasadzenie ponad 180 nowych drzew wzdłuż jezdni przy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Na  samej ul. Lipowej  przewidziano 12 drzew po lewej stronie, przed skrzyżowaniem z ul. Sztajna, jadąc od strony Al. Racławickich. Pierwotny projekt zakładał nasadzenie tylko 4 drzew na ul. Lipowej. Po zakończeniu inwestycji infrastrukturze drogowej będzie towarzyszyć zieleń w liczbie ponad 700 drzew.

 

 

*Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe