Jak czyścić i pielęgnować matę z mikrofibry?*

  • 24.11.2020, 20:17
  • Łukasz Samol
Jak czyścić i pielęgnować matę z mikrofibry?*
Mata do jogi to nieodłączny element wyposażenia każdej joginki. Zapewnia ona dobrą przyczepność oraz stabilizację podczas wykonywania wszelkich ćwiczeń. Aby jednak służyła ona wiernie swojej posiadaczce przez dłuższy czas, w odpowiedni sposób należy zadbać o jej czystość, biorąc przede wszystkim pod uwagę fakt, z jakiego materiału została wykonana. W jaki jednak sposób czyścić i pielęgnować matę z mikrofibry?

Pielęgnacja maty z mikrofibry: dlaczego jest taka ważna?

Mata z mikrofibry tak naprawdę wyprodukowana jest z kauczuku, jednak jej wierzchnią warstwę pokrywa wspomniana właśnie mikrofibra. Dlaczego jednak należy o nią w ogóle dbać? Niestety, ale każda mata do jogi jest ogromnym siedliskiem bakterii, a w trakcie wykonywania na niej ćwiczeń pokrywa się również potem. Wykonując ćwiczenia kilka razy w tygodniu, twarz co najmniej kilkanaście razy dotyka jej powierzchni, przez co wszystkie zanieczyszczenia, które się na niej znajdują, przechodzą następnie na skórę a stąd tylko jeden krok od poważnych problemów zdrowotnych. Aby temu zapobiec, o matę należy w odpowiedni sposób dbać, stosując się do podanych poniżej wskazówek.

Mata z mikrofibry: w jaki sposób należy o nią dbać?

Podczas każdego wykorzystywania maty do ćwiczeń na jej powierzchni zaczynają zbierać się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które należy regularnie usuwać. W tym celu można skorzystać z trzech różnych metod:

  • przecieranie,
  • pranie ręczne,
  • pranie w pralce

Po pierwsze, matę należy przecierać po każdym przeprowadzonym treningu, wykorzystując w tym celu najlepiej ściereczkę z mikrofibry oraz odrobinę wody. Wodę warto przelać do spryskiwacza, aplikując ją następnie na matę i wycierając z niej nadmiar wody. Przed zwinięciem maty należy pamiętać o tym, aby pozostawić ją na co najmniej kilkanaście minut, aby całkowicie wyschła. Kolejnym sposobem może być ręczne pranie maty, które najlepiej wykonać pod prysznicem. W tym celu warto wykorzystać gładką ściereczkę, gdyż wszelkiego rodzaju szczotki itp. produkty mogą zniszczyć delikatną powłokę maty. Oprócz ściereczki warto również sięgnąć po mydło lub naturalny płyn pod prysznic, które to pomogą dokładnie oczyścić matę z zanieczyszczeń. Ostatnim sposobem jest pranie maty w pralce, jednak w tym przypadku należy skorzystać z najkrótszego i najdelikatniejszego programu oferowanego przez urządzenie. Matę najlepiej wrzucić do pralki stroną z mikrofibry do zewnątrz, dodając odrobinę delikatnego środka piorącego. Po wypraniu maty należy ją na jakiś czas pozostawić do wyschnięcia i gotowe.

Mata z mikrofibry: jak często należy ją czyścić?

Matę najlepiej po każdym użyciu przetrzeć ściereczką z odrobiną wody, z kolei raz na dwa tygodnie warto uprać ją ręcznie. Jeśli chodzi natomiast o pranie w pralce, to taki zabieg warto wykonywać raz w miesiącu ( o ile oczywiście kupiona mata nadaje się do prania w pralce).

Mata z mikrofibry: czego nie należy robić podczas jej czyszczenia?

Maty z mikrofibry pod żadnym pozorem nie należy suszyć na słońcu, gdyż w takim przypadku może zacząć się kruszyć, a kolory znajdujące się na jej grafice po prostu wyblakną. Mata do jogi po czyszczeniu zawsze powinna zostać odłożona na bok w łazience, czekając co najmniej kilkanaście minut, aż samoistnie przeschnie. Czego jeszcze nie należy robić? Z pewnością suszyć maty suszarką, a także zwijać jej, gdy nie jest całkowicie sucha. Może wówczas zaśmierdnąć i w takim stanie nie będzie się już nadawała do użytku. Maty z mikrofibry można znaleźć na stronie href="https://www.utupluti.pl/">utuplutia>;

 

*artykuł partnera

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe