Lubelski Rower Miejski - siódmy sezon dobiega końca*

  • 23.10.2020, 08:13
  • Paulina Zeliszewska
Lubelski Rower Miejski - siódmy sezon dobiega końca*
Dobiega końca siódmy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego. Jeszcze do 31 października można korzystać z rowerów miejskich w Lublinie i Świdniku. Termin ten wynika z aktualnej sytuacji epidemicznej i nie będzie wydłużony do końca listopada, tak jak miało to miejsce w latach ubiegłych.

Lubelski Rower Miejski zajmuje ważne miejsce wśród usług, które Miasto świadczy na rzecz swoich mieszkańców. Dlatego podejmowane są już prace związane z kontynuacją funkcjonowania systemu rowerowego, na który umowa z operatorem kończy się w tym roku. To jednak nie jedyne działania, które Miasto realizuje na rzecz ruchu rowerowego. Od kilkunastu lat systematycznie rozwijana jest sieć infrastruktury rowerowej, która liczy już ponad 170 km. W sierpniu br. udostępnione dla ruchu rowerowego zostało Stare Miasto. Realizowana obecnie inwestycja przebudowy Al. Racławickich otworzy już w przyszłym roku długo oczekiwany przez rowerzystów dojazd do centrum miasta od strony zachodniej. Aktualnie przygotowywane są również projekty zmiany organizacji ruchu na wybranych ulicach w różnych częściach miasta pod kątem wprowadzenia kontraruchu rowerowego, co pozwoli na skrócenie drogi rowerzystom i poprawi ich bezpieczeństwo. Pierwszą zmianą w tym zakresie była ul. Dolna Panny Marii, gdzie wprowadzony został ruch jednokierunkowy z kontraruchem. Coraz bliżej ukończenia jest trasa rowerowa prowadząca od Ronda Lubelskiego Lipca 80 na Felin. Wygodna infrastruktura rowerowa, pozwalająca na omijanie ruchliwych ulic, powstaje również na terenie Parku Ludowego - mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się tradycyjnie 21 marca. Jednak z uwagi na wiosenną falę epidemii, działanie systemu zostało tymczasowo zawieszone w kwietniu. W okresie od marca do końca września liczba wypożyczeń przekroczyła 221 tys. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba wypożyczeń wyniosła ponad 511 tys. W bieżącym sezonie miłośnicy dwóch kółek mogli korzystać z 911 rowerów, w tym 20 rowerów dziecięcych i 5 tandemów, na 93 samoobsługowych stacjach zlokalizowanych w Lublinie i Świdniku.

Lubelski Rower Miejski zainaugurowano we wrześniu 2014. Od 2016 roku działa w systemie aglomeracyjnym, wówczas do systemu dołączyła gmina Świdnik i powiat świdnicki. Aktualnie w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego jest ponad 119 tys. użytkowników. Od początku działania systemu rowery były wypożyczane ponad 3,4 mln razy.

 

*Artykuł partnera

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe