Działania Miasta na rzecz osób bezdomnych*

 • 14.10.2020, 11:54
 • Paulina Zeliszewska
Działania Miasta na rzecz osób bezdomnych*
Od 1 października w Lublinie czynne są już wszystkie placówki zapewniające schronienie osobom bezdomnym, tj. schroniska, ogrzewalnie i noclegownie. Do działań w tym obszarze w trudnym jesienno-zimowym okresie, przygotowane są wszystkie świadczące pomoc służby. By sprawnie zarządzać i koordynować działania, w Mieście Lublin został powołany koordynator ds. bezdomności.

 – Zwrócenie uwagi i pomoc osobom bezdomnym oraz zagrożonym problemem bezdomności jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w stanie epidemii. W związku ze zbliżającą się zimą, która dla osób dotkniętych bezdomnością jest i tak tym najtrudniejszym czasem w roku, zwracam się z gorącą prośbą o aktywne włączenie się wszystkich podmiotów publicznych i niepublicznych w prowadzone przez Miasto działania. Dotychczasowe nasze doświadczenia potwierdzają, jak kluczowe jest współdziałanie wszystkich służb: pracowników socjalnych, policji, placówek opieki zdrowotnej oraz straży miejskiej, powołanych do dbania o bezpieczeństwo, życie i zdrowie wszystkich mieszkańców Lublina. Dlatego powołaliśmy w Lublinie koordynatora do spraw bezdomności, którego praca pomoże podjąć szybsze działania interwencyjne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W działających w Lublinie 10 placówkach dla osób bezdomnych, tj. schroniskach, ogrzewalniach i noclegowniach dostępne są łącznie 262 miejsca, co w pełni zabezpiecza potrzeby miasta w tym zakresie – szacuje się, że aktualnie w Lublinie problem bezdomności dotyka ok. 300 osób. Bez zakłóceń działa również dzienny ośrodek dla osób bezdomnych prowadzony przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, w którym osoby bezdomne – przy zachowaniu wymogów sanitarnych – mogą skorzystać z łaźni, pralni, jak również wyżywienia. 

Lista wszystkich placówek dla osób bezdomnych:

Fundacja SOS Ziemi Lubelskiej

 • Schronisko dla bezdomnych kobiet, ul. Bronowicka 3, 81 748 52 10,
 • Ogrzewalnia dla bezdomnych kobiet, ul. Bronowicka 3A, 81 748 52 10,
 • Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ul. Bronowicka 3, 81 748 52 10.

Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta 

 • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ul. Dolna Panny Marii 32, 81 532 75 38,
 • Ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Dolna Panny Marii 32, 81 532 75 38.

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja” 

 • Ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Abramowicka 2F, 81 743 91 11,
 • Ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Garbarska 17, 81 745 34 70,
 • Całoroczna noclegownia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Młyńska 8, 81 534 76 20,
 • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ul. Garbarska 17, 81 745 34 70,
 • Schronisko z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn, ul. Młyńska 10, 81 524 40 90.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

 • Dzienny ośrodek dla osób bezdomnych, wejście od Al. Unii Lubelskiej 15, tel. 81 532 20 12 wew. 366, kom. 602 121 433.

Koordynator ds. bezdomności, powołany przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, odpowiada przede wszystkim za współpracę i dynamiczną wymianę informacji między służbami, w zakresie wsparcia osób bezdomnych. Koordynator, a także pracownicy MOPR przyjmują informacje o osobach zagrożonych problemem bezdomności, jak również o miejscach pobytu osób bezdomnych, dotychczas nie korzystających z dedykowanej im infrastruktury pomocowej. Odpowiednio wczesne otrzymanie sygnału, pozwoli na podjęcie niezwłocznych działań, jak również pozwoli uniknąć tragicznych w skutkach następstw związanych z epidemią oraz okresem zimowym.

Kontakt do koordynatora ds. bezdomności: tel. 697 280 417. 

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe