Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.*

  • 08.09.2020, 15:11
  • Paulina Zeliszewska
Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.*
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zaprasza do udziału w jutrzejszych uroczystościach (środa, 9 września) upamiętniających Bombardowanie Lublina 9 IX 1939 r. przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Mieszkańcy uczczą pamięć pracowników Zarządu Miasta, w tym dzielnego woźnego Jana Gilasa, wybitnego lubelskiego poety Józefa Czechowicza oraz innych osób, które zginęły w tym dniu w centrum miasta. W 81. rocznicę, zgodnie z tradycją, przedstawiciele miejskiego samorządu z udziałem uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 19 im. J. Czechowicza, pracowników Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza, Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, Związku Literatów Polskich i innych instytucji złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Program wydarzeń:

  • godz. 10.00 – uroczystość przy pomniku Józefa Czechowicza na pl. Czechowicza,
  • godz. 10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu,
  • godz. 11.00 – zapalenie zniczy na grobach poległych od bomb na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Bombardowanie 9 IX 1939 r., największe i najbardziej niszczycielskie w historii Lublina, objęło centrum miasta. W jego wyniku zginęły setki mieszkańców, a wiele budynków uległo zburzeniu albo uszkodzeniu. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło wówczas 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia w Lublinie, Prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym. Pochowano go na cmentarzu komunalno-wojskowym przy ul. Białej. Po ekshumacji, przeprowadzonej na wniosek rodziny, pozostała w tym miejscu symboliczna mogiła. Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bombardowania, w czasie pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości zostali oni pochowani na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie wejście od ul. Gen. Wł. Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie, za bramą główną). Jedna z bomb, około godz. 9.30, trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie (obecnie plac Józefa Czechowicza). W wieku 36 lat zginął wówczas wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe