Zalety łąk kwietnych w mieście*

  • 11.08.2020, 14:56
  • Paulina Zeliszewska
Zalety łąk kwietnych w mieście*
Sierpień to miesiąc, w którym łąki kwietne kwitną najładniej. W tym roku Lublin zachwyca nie tylko tymi wysiewanymi, ale również naturalnymi, które zakwitły w wielu miejscach dzięki ograniczeniu koszenia.

– Łąki w mieście pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale są też bardzo cenne przyrodniczo. Nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w obliczu suszy hydrologicznej, której aktualnie doświadczamy, gdy trawniki stają się żółte, przesuszone i tracą wszelkie walory estetyczne oraz wartość biologiczną. Bogate i różnorodne zbiorowiska roślin łąkowych nadal pozostają zielone. Głęboki i rozbudowany system korzeniowy roślin zielnych pobiera wodę z głębszych warstw gleby, dzięki czemu rośliny potrafią przetrwać długotrwałe okresy suszy. Z kolei podczas ulewnych deszczy rośliny łąkowe mają zdolność retencjonowania wody, która powoli parując, ma nieoceniony wpływ na poprawę mikroklimatu w mieście – mówi Hanna PawlikowskaMiejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Łąki kwietne powstają zazwyczaj poprzez wysianie starannie wyselekcjonowanych mieszanek nasion. Ten sposób ozdabiania miejskiej przestrzeni spotyka się z aprobatą mieszkańców, ponieważ daje spektakularny efekt wizualny, dużo większy niż łąka, którą tworzy sama natura. Tak założone łąki możemy oglądać między innymi nad Zalewem Zemborzyckim, w wąwozie „Rury”, czy w pasie dzielącym jezdnię ul. Nałęczowskiej i ul. Głębokiej. Jednak z uwagi na ich jednoroczny charakter, wysiewane łąki kwietne powinny stanowić jedynie uzupełnienie dla areału naturalnych łąk, które powstają poprzez ograniczenie koszenia miejskich trawników. W Lublinie o takich miejscach informują tabliczki „Tu kosimy rzadziej” rozmieszczone w pasach drogowych.

Więcej o zaletach łąk kwietnych, tych wysianych i tych naturalnych na stronie Lublin.eu.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adaś
Adaś 12.08.2020, 10:34
Bardzo Podoba mi się ten pomysł z ograniczeniem koszenia. takie trawy są nie tylko pomocne podczas suszy, ale są domem dla wielu owadów oraz drobnych zwierząt.

Pozostałe