Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 5)*

  • 01.07.2020, 15:30
  • Paulina Zeliszewska
Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 5)*
Miasto Lublin oraz Fundacja "Via Jagiellonica" zapraszają do udziału w cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, wraz z odpowiedziami publikowanymi w poniedziałki.

Spacer nr 5 traktem litewsko-ruskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Spacer ten dedykujemy przede wszystkim Mieszkańcom Miasta i Turystom, którzy w związku z miejscem zamieszkania albo sentymentem, jako punkt orientacyjny wybiorą Wilno, dawną stolicę Wielkiego Księstwa Litewskiego, z zastrzeżeniem, że powiążą ją z trasą na Brześć albo wybiorą Lwów. W tej sytuacji, w drodze do Zamku, przekroczymy Bystrzycę mostem pieszo-rowerowym na dawnym brodzie.

Przystanek 1. Ulica Turystyczna 2.

Rozpoczniemy na Tatarach, dawnej wsi, której status wobec lokacyjnego miasta Lublina mógł się zmieniać. Zagadka: Jak nazywała się niegdyś usytuowana tutaj karczma, poprzedzająca tzw. karczmę Czerwoną?

Przystanek 2. Słomiany Rynek.

Przekroczywszy rzekę Bystrzycę natkniemy się na tzw. Słomiany Rynek, zlokalizowany przy ulicy Kalinowszczyzna. Zagadka: Z jakim lubelskim przedmieściem wiązany jest obszar położony wzdłuż tej ulicy?

Przystanek 3. Zdrój na placu dworcowym.

Ulica Kalinowszczyzna, plac Singera, ulice Ruska i Cerkiewna, doprowadzą nas do studzienki na placu dworcowym, wyznaczającej połączenie traktów (Grodno oraz Brześć lub Lwów). Zagadka: Którędy w okresie staropolskim biegła tutaj ulica Ruska?

Przystanek 4. Plac Zamkowy.

Przez aleję Tysiąclecia dostaniemy się na plac Zamkowy. Zagadka: Jak i dlaczego nazywano basztę w linii murów Zamku, usytuowaną od jego strony północnej?

Przystanek 5. Ulica Świętoduska (nr 3).

Ulice Kowalska i Świętoduska wyznaczają kolejny etap naszego spaceru do ulicy Krakowskie Przedmieście. Zagadka: Czy tutejszy zespół kościelno-szpitalny w czasie unijnego Sejmu był chroniony poprzez jakieś fortyfikacje?

Przystanek 6. Kościół Dominikanów (ul. Złota 9).

Przez Bramę Krakowską i Rynek przejdźmy na ulicę Złotą, by zobaczyć kościół Dominikanów. Zagadka: Jakie słynne wydarzenie miało w nim miejsce 1 lipca 1569 r.?

Przystanek 7. Wzgórze zamkowe (ul. Zamkowa 9).

Na koniec przez Bramę Grodzką udajmy się przed gmach Muzeum Lubelskiego na Zamku. Zagadka: Jak nazwano państwo powstałe na tym wzgórzu?

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe