Zmiany w organizacji ruchu w związku z przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej*

 • 17.06.2020, 12:31
 • Paulina Zeliszewska
Zmiany w organizacji ruchu w związku z przebudową Al. Racławickich i ul.…
Trwa kluczowa dla usprawnienia komunikacji w centrum Lublina przebudowa Al. Racławickich wraz z Rondem Honorowych Krwiodawców, ulic Lipowej i Poniatowskiego. Tak duży zakres przebudowy musi wiązać się z utrudnieniami w ruchu, o których jednak staramy się informować na bieżąco.

W najbliższym czasie zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu w związku z przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej.

 1. Otwarcie dla ruchu Al. Długosza nastąpi 13 czerwca w godzinach porannych.
 2. W dniach 13 - 16 czerwca,  w  związku z przebudową kanalizacji deszczowej i innych mediów, wyłączone z ruchu zostanie skrzyżowanie al. Racławickie – ul. Lipowa – ul. Krakowskie Przedmieście. Zamknięcie skrzyżowania funkcjonowało będzie równolegle z robotami obecnie prowadzonymi na południowej stronie Al. Racławickich od Hotelu „Mercury” do skrzyżowania z ul. Lipową.
 • Sygnalizacja świetlna skrzyżowaniu Lipowa – Al. Racławicka – Krakowskie Przedmieście będzie przełączona na tzw. „żółty puls”.
 • Ruch pieszy, podczas tych robót, będzie się odbywał po dotychczasowych chodnikach, odgrodzonych od terenu budowy parkanami siatkowymi lub pełnymi (w zależności od wymogów sytuacji i przepisów BHP).
 • Kierowcy jadący ul. Wieniawską, od ul. Feliksa Bieczyńskiego, a korzystający dotychczas z pasa prawego, zostaną zmuszeni do zajęcia wyłącznie lewego pasa, który pierwotnie służył tym, którzy kierowali się do ul. Lipowej, i skrętu w lewo w ulicę Krakowskie Przedmieście, by dalej korzystając z ul. Fryderyka Chopina i ul. Okopową dotrzeć do ul. Lipowej.
 • Na ulicy Wieniawskiej zostanie wprowadzone prawostronne zwężenie jezdni, a organizacja ruchu będzie dostosowana do obowiązującego nakazu skrętu w lewo.  Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Wieniawska z ul. Krakowskie Przedmieście będzie przełączona na tzw „żółty puls”.. W związku z przewidywanym czterodniowym zamknięciem skrzyżowania nie projektuje się zmian w oznakowaniu poziomym.
 • Na skrzyżowaniu ulic Fryderyka Chopina – Ewangelicka – Krakowskie Przedmieście, na wszystkich wlotach, kierowcy napotkają informacje o zamkniętym skrzyżowaniu oraz sugerowanym objeździe. Sygnalizacja będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie .
 • Na skrzyżowaniu ulic Lipowa – Okopowa – Skłodowskiej zostaną wprowadza się zmiany pozwalające na wyjazd na ul. Lipową w kierunku ul. Krakowskie Przedmieście wyłącznie dla dojazdu do ul. Sądowej i innych posesji . Objazd komunikacji miejskiej zgodnie zgodnie z informacjami podanymi na stronie www.ztm.lublin.eu . W celu umożliwienia skrętu o większym promieniu komunikacji miejskiej z ul. Lipowej w ul. Okopową wprowadzono na ulicy Lipowej zamknięcie prawoskrętu w ulicę Okopową i dopuszczenia wspomnianego manewru z pasa na wprost. Wprowadza się odpowiednie korekty w oznakowaniu pionowym oraz przekreśla na żółto strzałki na wprost. Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie.
 • Podobnie jak w przypadku ul. Lipowej, w celu umożliwienia swobodnego skrętu pojazdom komunikacji miejskiej z ul. Okopowej w lewo w ul. Fryderyka Chopina wprowadza się wyłączenie z ruchu pasa do skrętu w lewo z ul. Fryderyka Chopina w ul. Okopową by stojące na nim pojazdy nie blokowały autobusów. Pas do skrętu w lewo będzie dla kierowców niedostępny, o czym będą informowały odpowiednie zmiany w oznakowaniu. Sygnalizacja będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie.
 • Na skrzyżowaniu ulic Aleje Racławickie – Aleja Jana Długosza wprowadza się pracę sygnalizacji w tzw „żółtym pulsie”

3. Od 17 czerwca wyłączony z ruchu pojazdów zostanie fragment ul. Lipowej na odcinku od skrzyżowania z ulicami Krakowskie Przedmieście do skrzyżowania z ul. Okopową i ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Prowadzone będą roboty związane z  wykonaniem przebudowy kanalizacji deszczowej, projektowanych dużych zbiorników retencyjnych (5 szt.) i innych mediów położonych  pod jezdnią ul. Lipowej, a po ich wykonaniu, przy utrzymaniu zamknięcia odcinka ulicy Lipowej, wybudowania nowych, dolnych, warstw konstrukcyjnych nawierzchni, co pozwoliłoby na przywrócenie ruchu komunikacji miejskiej na dotychczasowe trasy. Zamknięcie odcinka ul. Lipowej funkcjonowało będzie równolegle z robotami obecnie prowadzonymi na południowej stronie Al. Racławickich od Hotelu „Mercury” do skrzyżowania z ul. Lipową.

 • Ruch pieszy, podczas robót, będzie się odbywał po dotychczasowych chodnikach, odgrodzonych od terenu budowy parkanami siatkowymi lub pełnymi (w zależności od wymogów sytuacji i przepisów BHP).
 • Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Racławickie – Lipowa – Krakowskie Przedmieście będzie przełączona na tzw. „żółty puls”.
 • Wyjazdy z zamkniętego odcinka ul. Lipowej, będą funkcjonować jako wyjazdy z budowy.
 • Ul. Sądowa będzie zamknięta, zaś jej odcinek między ul. Lipową, a ulicą Hipoteczną stanie się dwukierunkowy, co wymagało wyłączenia z możliwości parkowania płatnego na tym odcinku, po stronie południowej.
 • Kierowcy jadący ul. Wieniawską, od ul. Feliksa Bieczyńskiego, a korzystający dotychczas z pasa lewego, który pozwalał na bezkolizyjne dostanie się na ul. Lipową, nie będą mogli z niego korzystać, dostępny będzie jedynie pas do ruchu w prawo w kierunku skrzyżowania  ul. Józefa Poniatowskiego i ul. Józefa Sowińskiego. Chcący dostać się na ul. Lipową, będą zmuszeni skorzystać z ul. Jasnej, by  tą drogą, w poprzek ul. Krakowskie Przedmieście,  ul. Fryderyka Chopina i ul. Okopowa, dotrzeć do ul. Lipowej. Stosownych zmian w pracy sygnalizacji na trasie objazdu dokona Centrum Sterowania Ruchem. O trasie objazdu poinformuje odpowiednie oznakowanie. 
 • Na skrzyżowaniu ulic Lipowa – Okopowa – Skłodowskiej będą funkcjonować tylko trzy wloty: Okopowa – Lipowa – Marii Skłodowskiej-Curie. Zamknięty odcinek ul. Lipowej będzie wyjazdem z budowy. Sygnalizacja świetlna będzie działać „w kolorze” z modyfikacją programu.
 • Objazd komunikacji miejskiej zgodnie z informacjami podanymi na stronie www.ztm.lublin.eu oraz na tablicach przystankowych.  
 • W celu umożliwienia skrętu o większym promieniu komunikacji miejskiej z ul. Lipowej w ul. Okopową wprowadzono na ulicy Lipowej zamknięcie prawoskrętu w ulicę Okopową i dopuszczenia wspomnianego manewru z pasa na wprost. Wprowadza się odpowiednie korekty w oznakowaniu pionowym oraz przekreśla na żółto strzałki na wprost. Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie.
 • Podobnie jak w przypadku ul. Lipowej, w celu umożliwienia swobodnego skrętu pojazdom komunikacji miejskiej z ul. Okopowej w lewo w ul. Fryderyka Chopina wprowadza się wyłączenie z ruchu pasa do skrętu w lewo z ul. Fryderyka Chopina w ul. Okopową by stojące na nim pojazdy nie blokowały autobusów. Pas do skrętu w lewo będzie dla kierowców niedostępny, o czym będą informowały odpowiednie zmiany w oznakowaniu. Sygnalizacja będzie pracować „w kolorze” z korektą w programie.
 • Na skrzyżowaniu Al. Racławickie-Al. Jana Długosza przywraca się pracę sygnalizacji „w kolorze”, jednocześnie wprowadzając zakaz skrętu w lewo w Aleje Jana Długosza, dla jadących Al. Racławickimi od skrzyżowania Józefa Poniatowskiego i ul. Józefa Sowińskiego. 
 • Dojazd na teren zarządzany przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury będzie możliwy przez przebudowywany wylot ul. Żwirki i Wigury do Al. Racławickich. Jednocześnie dopuszcza się możliwość skrętu z lewo z ul. Żwirki i Wigury, który do tej pory był wykluczony. 

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe