Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 1)*

  • 03.06.2020, 16:00
  • Paulina Zeliszewska
Spacerownik "Dzień Unii Lubelskiej 2020" z zagadkami (spacer nr 1)*
Miasto Lublin oraz Fundacja "Via Jagiellonica" zapraszają do udziału w cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Miasto Lublin oraz Fundacja "Via Jagiellonica" zapraszają do udziału w cyklu spacerów z zagadkami w ramach obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. 

Każdy ze spacerów wiedzie innym historycznym traktem, którym uczestnicy pamiętnego Sejmu z lat 1568-1569 zjeżdżali do Lublina, wszystkie zaś kończą się przy Zamku Lubelskim. Spacery proponowane do wykorzystania samodzielnie, indywidualnie lub grupowo, stanowią okazję do odpoczynku oraz poszerzenia swojej wiedzy o najsłynniejszym wydarzeniu z życia Lublina, a nawet Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Służą temu specjalnie przygotowane zagadki, do których odpowiedzi publikowane będą w poniedziałki. 

Zapraszamy do zapoznania się z trasą pierwszego spaceru. Do pobrania poniżej wersja do wydruku wraz z mapą. 

Spacer nr 1 traktem krakowskim ku Zamkowi Lubelskiemu.

Spacer ten dedykowany jest przede wszystkim tym Mieszkańcom Miasta i Turystom, którzy w związku ze swoim miejscem zamieszkania albo sentymentem, jako punkt orientacyjny wybiorą Kraków, czyli historyczną stolicę Polski. Skoro poruszać się będziemy dawnym traktem krakowskim rozpoczniemy go w pobliżu rzeki Bystrzycy.

Przystanek 1. Siedziba MPWiK (al. Piłsudskiego 15).

Lublin już w XVI wieku dysponował nowoczesnymi, jak na okres staropolski, wodociągami. Zagadka: Jakim zabytkiem związanym ze staropolskimi wodociągami opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji?

Przystanek 2. Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6).

Z alei Piłsudskiego ulicą Narutowicza dojdziemy do kościoła wotywnej fundacji króla Władysława Jagiełły, po zwycięstwie grunwaldzkim. Zagadka: Jakie wydarzenia upamiętnia niepozorny pomnik usytuowany tuż przy kościele pobrygidkowskim?

Przystanek 3. Plac Króla Władysława Łokietka (nr 1).

Przez plac Wolności, ulicę Gilasa i ulicę Kozią docieramy przed Nowy Ratusz. Zagadka: Jaki obiekt naruszył przebieg traktu krakowskiego na pokonanym przez nas w ten sposób odcinku?

Przystanek 4. Brama Krakowska (ul. Bramowa).

Brama Krakowska, wraz z jej przedbramiem, otwierała dostęp do tzw. miasta w murach. Zagadka: Jaki niezachowany obiekt zaznaczono w przyziemiu przed bramą?

Przystanek 5. Rynek (nr 1).

Wchodząc ulicą Bramową na Rynek znajdziemy się przed obiektem znanym przede wszystkim jako dawny Trybunał Koronny. Zagadka: Jaką funkcję gmach ten pełnił w czasie unijnego Sejmu?

Przystanek 6. Brama Grodzka (ul. Grodzka 21).

Ulica Grodzka i Brama Grodzka wzięły swoją nazwę stąd, że początkowo prowadziły do grodu. Zagadka: Dokąd otwierały one dostęp w czasach unijnego Sejmu?

Przystanek 7. Wzgórze zamkowe (ul. Zamkowa 9).

Na obecnej ulicy Zamkowej stał niegdyś pałac królewski, stanowiący integralną część Zamku Lubelskiego, w którym w 1569 r. zawarto unię polsko-litewską. Zagadka: W którym miejscu, w stosunku do głównej siedziby Muzeum Lubelskiego, stał ten pałac?

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe