30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych*

  • 27.05.2020, 12:41
  • Paulina Zeliszewska
30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych*
Pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe po II wojnie światowej odbyły się 27 maja 1990 roku. Wówczas Senat RP uchwalił ustawę przywracającą samorząd terytorialny, a Polska rozpoczęła okres zmian w kierunku demokratyzacji kraju, stabilizacji gospodarki i wzrostu jakości życia. W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia tych wyjątkowych wydarzeń.

Pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe po II wojnie światowej odbyły się 27 maja 1990 roku. Wówczas Senat RP uchwalił ustawę przywracającą samorząd terytorialny, a Polska rozpoczęła okres zmian w kierunku demokratyzacji kraju, stabilizacji gospodarki i wzrostu jakości życia. W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia tych wyjątkowych wydarzeń.

– 30 lat temu zaczęła się nowa era w historii Lublina: wraz z reformą samorządową uzyskaliśmy samodzielność i mogliśmy decydować o tym, jaki kierunek rozwoju wybierzemy. Dzięki intensywnej pracy i realizacji dobrej strategii, Lublin jest dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Przyjazny klimat dla przedsiębiorczości, 5 mld środków przeznaczonych na inwestycje tylko w ostatnich 10-ciu latach, rozbudowa infrastruktury w dzielnicach sprawiły, że nasze miasto jest dobrze skomunikowane i zapewnia dobre warunki do życia mieszkańcom. Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków europejskich, miejscem wyróżnionym certyfikatem Smart City i tytułem Polskiej Marki Turystycznej. W przeciągu tych 30 lat zainwestowaliśmy w infrastrukturę w sferze kultury, polityki społecznej i sportu. Zapewniamy dzieciom i młodzieży edukację na najwyższym poziomie. Jesteśmy dziś ważnym ośrodkiem akademickim i nowoczesnego przemysłu. Wykonaliśmy ogromny wysiłek całkowitej odnowy infrastruktury drogowej, komunikacyjnej i transportowej. Od 1990 roku Lublin zmienił się nie do poznania. Stare Miasto tętni życiem, mieszkańcy lubią spędzać czas w śródmieściu, bo jego przestrzeń jest dziś przyjazna i atrakcyjna, a największą wartością Lublina są aktywni i oddani swojemu miastu mieszkańcy, będący jego najlepszymi ambasadorami. Wspólnie tworzymy zgraną wspólnotę świadomych i dumnych obywateli miasta. Dobrze wykorzystaliśmy 30 lat samorządności  – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Miasto Lublin od wielu miesięcy we współpracy z samorządami z całej Polski szykowało wspólne obchody rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego. Niestety większość wydarzeń nie może się odbyć w obecnych, powodowanych wprowadzonym stanem epidemii warunkach. Rada Miasta przyjęła stanowisko upamiętniające rocznicę odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego, zaś Prezydent Miasta Lublin będzie uczestniczył w debacie "30 lat samorządności - doświadczenie i przyszłość" zorganizowanej na 30 lecie samorządu przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Udział w niej wezmą między innymi: Jerzy Stępień - były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Buzek - były Premier RP, poseł Parlamentu Europejskiego, Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Paweł Swianiewicz - Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW. Od połowy czerwca na Placu Litewskim zaprezentowana zostanie także wystawa przygotowana wspólnie przez Miasto Lublin i Kurier Lubelski w ramach projektu „30 lat minęło”.

Wybory samorządowe 1990 poprzedziło jedno z najważniejszych w najnowszej historii Polski wydarzeń, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe - negocjacje Okrągłego Stołu, trwające od 6 lutego do 5 kwietnia 1989. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz, demokratycznej opozycji oraz strony kościelnej (przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Efektem porozumienia były częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe, w których 4 czerwca 1989 roku opozycja odniosła zdecydowane zwycięstwo nad obozem władzy związanym z PZPR. Nowo wybrani posłowie i senatorowie opozycji utworzyli Obywatelski Klub Parlamentarny (OKP). Pierwszym zadaniem, z jakim mieli się zmierzyć był wybór prezydenta. Mimo sprzeciwu opozycji, został na niego wyznaczony z ramienia PZPR gen. Wojciech Jaruzelski. Powołany na stanowisko premiera gen. Kiszczak nie był w stanie sformować rządu i podał się do dymisji. Następnie, 24 sierpnia premierem został Tadeusz Mazowiecki, który wraz z powołanym rządem przystąpił do wdrażania reform, zmierzających w stronę demokratyzacji państwa i stabilizacji gospodarki poprzez radykalną zmianę dotychczasowego systemu oraz ustanowienie pełnej gospodarki rynkowej.

Wybory do rad gmin w 1990 zostały zarządzone na dzień 27 maja przez Prezesa Rady Ministrów, Tadeusza Mazowieckiego. Były to pierwsze w Polsce wybory do samorządu terytorialnego po jego przywróceniu (zniesiony został on w 1950). Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi wybrali wówczas całkowicie niezależnie swoich przedstawicieli, decydując o przyszłości swoich małych ojczyzn. Powierzenie zadań wspólnotom dało nowe możliwości dla ich rozwoju i szansę na poniesienie jakości życia mieszkańców.

Osiem lat później wprowadzono samorządy powiatowe i wojewódzkie. W 1997 r uchwalono Konstytucję RP, która zapewniła samorządom ochronę prawną i finansowanie zadań publicznych. W 2004 r. Polska znalazła się w gronie członków Unii Europejskiej, a samorządy zyskały jeszcze większą szansę na realizację swoich strategii rozwoju.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe