Wymyślmy wspólnie Lublin 2030 – przez internet*

  • 27.03.2020, 13:09
  • Paulina Zeliszewska
Wymyślmy wspólnie Lublin 2030 – przez internet*
W związku ze stanem epidemii zostały odwołane wszystkie zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia, spotkania partycypacyjne oraz działania badawcze z bezpośrednim udziałem mieszkańców, których celem było opracowanie nowej Strategii Lublin 2030.

W związku ze stanem epidemii zostały odwołane wszystkie zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia, spotkania partycypacyjne oraz działania badawcze z bezpośrednim udziałem mieszkańców, których celem było opracowanie nowej Strategii Lublin 2030. Niemniej zachęcamy mieszkańców Lublina, jak i osoby pochodzące stąd, a nie mieszkające już w naszym mieście, by w wolnym czasie wzięły udział w krótkich ankietach internetowych na temat wizji Lublina w przyszłości. Ankiety dostępne są na stronie internetowej projektu www.2030.lublin.eu w zakładce „Wypowiedz się” oraz na portalu Facebook Lublin 2030.

W najbliższych dniach Miasto planuje również zaangażować młodszą część społeczności Lublina w sposób nie wymagający wyjścia z domu. Przygotowujemy konkurs, w którym dzieci w wybranej przez siebie formie, przedstawią swoją wizję miasta przyszłości – Lublin 2030. Wszystkie informacje na temat konkursu pojawią się na stronie projektu oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do ich śledzenia.

Mimo, że Miasto na nowo weryfikuje cały harmonogram oraz sposób realizacji projektu, to jednocześnie przygotowuje realizację większych wydarzeń odłożonych w czasie, m.in. Tematycznych Grup Roboczych oraz badań wśród 1600 losowo wybranych mieszkańców Lublina. Prowadzone są również prace mające na celu podsumowanie ankiety internetowej zrealizowanej podczas głosowania na projekty w ramach BO 2020, w której udział wzięło ponad 3 tys. osób, oraz cyklu 17 spotkań i warsztatów o różnorodnej tematyce. Prace nad pierwszym raportem zakończą się w kwietniu br.

Informacja na temat aktualnej realizacji projektu „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030” w związku ze stanem epidemii

W związku z zaistniałą sytuacją ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (w okresie od 13 do 20 marca br.) oraz wprowadzenia stanu epidemii w dniu 20 marca br., w dniu 13 marca br. Urząd Miasta Lublin w trosce o zdrowie mieszkańców i mieszkanek Lublina zmuszony był odwołać zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia z udziałem społeczeństwa – m.in. Warsztaty Przyszłości (planowane na 21.03) oraz Future Game (planowane na 28.03), na które były prowadzone już zapisy dotyczące uczestnictwa, a także spotkania w ramach 7 Punktów Mobilnych w obrębie miasta. Powyższe wydarzenia miały być organizowane przez Partnera Projektu – Stowarzyszenie Lubelska Grupa Badawcza.

Wstrzymana i przełożona na późniejszy okres została również realizacja szeregu działań badawczych, angażujących bezpośrednio mieszkańców i mieszkanki. Dotyczy to badań jakościowych polegających na realizacji 123 wywiadów indywidualnych oraz 11 zogniskowanych wywiadów grupowych wraz z opracowaniem kompleksowego raportu z całości badań. O ile część wywiadów indywidualnych może zostać wykonana on-line, to jednak większość z nich powinna zostać wykonana po ustaniu zagrożenia dotyczącego rozprzestrzeniającego się wirusa. Zadanie to miało być realizowane od połowy marca, ale w obecnej sytuacji jest konieczność wydłużenia terminu jego realizacji. W marcu również miały rozpocząć się badania ankietowe w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin realizowane na próbie 1 000 osób. Realizacja tych badań w okresie marzec-kwiecień została wstrzymana i najprawdopodobniej będzie przeprowadzona jesienią 2020 r., jeśli sytuacja nie pozwoli na wykonanie ich przed okresem wakacyjnym i letnią sesją na uczelniach wyższych.

W II kwartale br. odbyć miał się również miejski hackathon, tematycznie dotyczący zagadnień związanych z gospodarką odpadami. W tym przypadku także wydarzenie to musi zostać odłożone w czasie, do momentu aż będzie możliwe organizowanie imprez gromadzących w jednym miejscu co najmniej kilkadziesiąt osób.

Przygotowywane do realizacji jest jedno z większych zadań przewidzianych w Projekcie – zorganizowanie i przeprowadzenie prac w ramach Tematycznych Grup Roboczych. W celu wyłonienia wykonawcy tego zadania zostanie ogłoszony przetarg nieograniczony. Mając na uwadze fakt, że przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może potrwać od kilku tygodni do nawet dwóch miesięcy, najprawdopodobniej Tematyczne Grupy Robocze w pełni zaczną pracować dopiero po wakacjach.

Trwają także prace związane z wyborem w ramach przetargu nieograniczonego wykonawcy, który przeprowadzi badania ankietowe 1600 losowo wybranych osób zamieszkałych na terenie Lublina i opracuje raport z przeprowadzonych badań. Faza terenowa badań zostanie zrealizowana również po wakacjach, gdyż w obecnej sytuacji nie ma pewności czy byłoby to możliwe jeszcze przed wakacjami.

W chwili obecnej, zachęcamy zarówno mieszkańców i mieszkanki Lublina, jak i osoby pochodzące stąd, a nie mieszkające już w mieście, do udziału w krótkich ankietach internetowych na temat wizji Lublina w przyszłości (Jaki będzie Lublin za 10 lat? Czego będą potrzebowali jego mieszkańcy? Jakie powinny być priorytety?). Dwie wersje ankiet dostępne są na stronie internetowej www.2030.lublin.eu w zakładce „Wypowiedz się” oraz na portalu Facebook Lublin 2030. W najbliższych dniach planujemy także zaangażować młodszą część społeczności Lublina w sposób nie wymagający wyjścia z domu. Przygotowujemy konkurs, w którym dzieci w wybranej przez siebie formie przedstawią swoją wizję miasta przyszłości – Lublin 2030. Wszystkie informacje na temat konkursu pojawią się w najbliższych dniach na stronie Projektu oraz profilach społecznościowych dedykowanych Projektowi.

Ponadto prowadzone są prace mające na celu podsumowanie i opracowanie materiału końcowego z już przeprowadzonych działań, tj. ankiety internetowej zrealizowanej podczas głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 jesienią ubiegłego roku, w której udział wzięło ponad 3 tys. osób oraz zorganizowanego cyklu 17 spotkań/warsztatów o różnorodnej tematyce. Prace nad pierwszym raportem z tych działań zakończą się w kwietniu br. Aby pełniej opisać stosunek mieszkańców i turystów do przestrzeni Lublina analizujemy również zdjęcia Lublina zamieszczane na profilu #ilovelublin.

Należy zaznaczyć, że to co jeszcze jakiś czas temu było odległym problemem dziś sprawiło, że Urząd Miasta Lublin na nowo weryfikuje cały harmonogram oraz sposób realizacji działań projektowych. Z takim zaleceniem do wszystkich dotacjobiorców konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” zwróciło się Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, z którym pozostajemy w stałym kontakcie. Każda ze stron zdaje sobie sprawę, że zdecydowana większość działań projektowych, realizowanych przez zwycięskie miasta, ma charakter dalece uspołeczniony i nie każde zadanie jest możliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu elektronicznych kanałów komunikacji.

Wszystkich nas dotyka obecna nadzwyczajna sytuacja związana z wirusem COVID-19. Jeżeli sytuacja w ciągu najbliższych kilku tygodni nie ulegnie zmianie, Urząd Miasta Lublin będzie zmuszony odwoływać kolejne zaplanowane wydarzenia oraz przekładać badania prowadzone z bezpośrednim udziałem mieszkańców i mieszkanek, zgodnie z bieżącymi regulacjami i zaleceniami ze strony administracji rządowej oraz odpowiednich służb.

Zastępca Dyrektora

Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości

Robert Żyśko

 

 

*Źródło: lublin.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe