Opieka nad zwierzętami w czasie kwarantanny*

  • 25.03.2020, 13:15
  • Paulina Zeliszewska
Opieka nad zwierzętami w czasie kwarantanny*
Główny Inspektorat Weterynarii wydał zalecenia dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi w trakcie kwarantanny. Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać.

Główny Inspektorat Weterynarii wydał zalecenia dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi w trakcie kwarantanny. Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać.

- Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad nimi tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opiekipowinny:

  • przekazać psa rodzinie i znajomym (dla bezpieczeństwa nowych opiekunów pies powinien zostać wykąpany),
  • szukać wsparcia u wolontariuszy (Centrum Wolontariatu) oraz u członków organizacji społecznych.

Psa trzeba przekazać tej osobie przed drzwiami mieszkania, unikając bliskiego kontaktu.

Jeśli jest osobą, która podejmie się wyprowadzania zwierzęcia na spacer - to osoba ta powinna zachować szczególną ostrożność polegającą na:

  • odebraniu zwierzęcia z klatki schodowej bez wchodzenia do mieszkania osoby przebywającej na kwarantannie,
  • stosowaniu rękawiczek jednorazowego użytku,
  • zachowaniu dystansu - nie wolno psa głaskać.

Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań, mogą w tej sprawie skontaktować się z Urzędem Miasta Lublin (Wydział Ochrony Środowiska).

Urząd Miasta Lublin, Wydział Ochrony Środowiska
ul. Tomasza Zana 38, 20-601 Lublin
tel. +48 81 466 26 00

Dotychczas do Urzędu Miasta Lublin nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące udzielenia pomocy w przejęciu opieki nad psem podczas kwarantanny. Mamy nadzieję, że w ramach pomocy sąsiedzkiej lub wolontarystycznej nie będzie potrzeby kierowania psów do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdyż wiąże się to z ogromnym stresem dla zwierzęcia.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe