Lublin w programie Circular Cities*

  • 11.02.2020, 11:15
  • Paulina Zeliszewska
Lublin w programie Circular Cities*
Miasto Lublin zostało wybrane jako jedno z czterech polskich miast, obok Warszawy, Krakowa i Gdańska, do rocznego programu Circualr Cities, w ramach którego opracowana zostanie strategia zero-waste.

Miasto Lublin zostało wybrane jako jedno z czterech polskich miast, obok Warszawy, Krakowa i Gdańska, do rocznego programu Circualr Cities, w ramach którego opracowana zostanie strategia zero-waste.

Celem programu jest pomoc w przygotowaniu analizy aktualnego przepływu odpadów w mieście i zbudowaniu strategii transformacji w kierunku gospodarki cyrkularnej. Dzięki programowi miasta zbudują zrównoważone strategie, które zmienią politykę odpadową - ograniczając ilość odpadów, ale także wykorzystują upcykling i ponowne użycie surowców. W całym procesie, uczestniczące miasta będą miały możliwość wymiany doświadczeń zarówno z krajowymi jak i międzynarodowymi partnerami – dzięki współpracy w ramach sieci polskich miast i miast skupionych w sieci Metabolic (obejmującej Europę i Amerykę Północną). 

Każde uczestniczące w programie miasto otrzyma:

  • zindywidualizowaną, dostosowaną do lokalnych warunków strategię implementacji gospodarki cyrkularnej dla danego regionu;
  • dogłębną analizę aktualnej gospodarki odpadowej w mieście;
  • przedstawienie perspektywy miasta zero-waste z uwzględnieniem mierzalnych wskaźników wydajności;
  • długoterminową strategię zero-waste obejmującą różne obszary i sektory;
  • plan działania gotowy do natychmiastowej implementacji, z przedstawieniem konkretnych modeli biznesowych oraz korzyści jakie wynikają z ich wdrożenia;
  • obecność w sieci networkingowej miast cyrkularnych, z kraju i zagranicy.

Partnerzy programu:

Misją think tanku Metabolic Institute jest przekształcenie światowej gospodarki w zrównoważony stan. To organizacja non-profit działającą na pograniczu badań akademickich i eksperymentów w świecie rzeczywistym. Zespół opracowuje, testuje i udostępnia  zestawy danych i narzędzia, które budują zbiorową inteligencję w kluczowych kwestiach dotyczących zrównoważonego rozwoju. Poprzez Program Miast Metabolicznych pomagają miastom stawić czoła globalnym wyzwaniom, stając się bardziej integracyjnymi, regeneracyjnymi i cyrkularnymi. Więcej informacji na stronie. 

Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO jest organizacją pozarządową, Think and Do Tankiem powołanym do wspierania rozwoju innowacji i wdrażania zmian systemowych w celu osiągnięcia trwałego postępu społeczno-gospodarczego. INNOWO współpracuje z różnymi grupami interesariuszy, takimi jak naukowcy, administracja rządowa, decydenci, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe w celu inicjowania wspólnych działań na rzecz poprawy sytuacji społeczeństwa i stanu środowiska. Więcej informacji na stronie.

​Lublin w styczniu ubiegłego roku dołączył do Polish Circular Hotspot jako pierwsze miasto w Polsce (więcej informacji na stronie). Dodatkowo jest także miastem obserwującym w projekcie FORCE - cities cooperating FOR Circular Economy (więcej informacji na stronie)

 

*Źródło: lublin.eu

Paulina Zeliszewska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe