Powstaje niepowtarzalny album fotograficzny poświęcony Lublinowi

  • 20.09.2019, 11:12
  • Dorota Szykulska
Powstaje niepowtarzalny album fotograficzny poświęcony Lublinowi
Projekt MEMU MIASTU zaistniał pierwotnie w 2018 r. jako wystawa 41 fotografii będących osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i cofnięciem się w czasie do miasta z okresu międzywojnia.

To zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak, czy też Stanisław Jacek Magierski.

To powrót do miejsc znanych z mistrzowskich ujęć wybitnych twórców, pokazanych jednak na nowo. To również odwiedziny zakamarków miasta, często zupełnie nieznanych, które z różnych powodów oddziałują jednak na autora. To wreszcie kolejny powrót autora do historycznych technik fotograficznych – tym razem do oleju – techniki popularnej w początkach XX w. wśród piktorialistów, takich jak np. Robert Demachy.

Charakterystyczne jej cechy zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru.

W 2019 roku projekt został rozbudowany o kolejne fotografie. Złożą się one łącznie na 101 obrazów zawartych w albumie, który ukaże się jesienią. Album zostanie wydany w bardzo niewielkim nakładzie i będzie praktycznie niedostępny w oficjalnym obiegu.
Osoby które chciałyby mieć album dla siebie, mogą go otrzymać jako wyraz wdzięczności za wsparcie przy wydaniu.

Na czym polega wyjątkowość projektu, wszystkie szczegóły dotyczące albumu oraz sposoby wsparcia jego wydania znajdują się na stronie:

zrzutka.pl/memumiastu

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin i objęty patronatem przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz Związek Polskich Artystów Fotografików.

 

Robert Pranagal, miłośnik eksperymentu fotograficznego oraz technik szlachetnych i alternatywnych. Autor siedmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca kilkudziesięciu medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin.

Dorota Szykulska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe