Prezydent Żuk o inicjatywie ministra Sobonia

  • 06.08.2019, 13:08
  • Krzysztof Boguń
Prezydent Żuk o inicjatywie ministra Sobonia
Prezydent dr Krzysztof Żuk zamieścił na swoim profilu na Facebooku wyjaśnienie odnośnie inicjatywy pana ministra. Wynika z niego, że propozycja może być niemożliwa do zrealizowania.

Poniżej tekst Prezydenta Krzysztofa Żuka:

" Jesteśmy w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, więc pewnie będziemy niemal codziennie zaskakiwani kolejnymi pomysłami polityków.
Taki pomysł pojawił się wczoraj, pan minister Soboń, kandydat PiS z Lublina wymyślił, że zabierze środki, które Komisja Europejska przyznała nam na budowę Dworca Metropolitalnego, a przeznaczy je na wyposażenie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Jednak strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wiąże się z bardzo konkretną, precyzyjną, wieloletnią procedurą.
Dziś zmiany, o których mówi minister Soboń, są NIEMOŻLIWE do wprowadzenia.
Program ZIT, z którego ma być sfinansowana budowa dworca metropolitalnego, to nie jest pozycja w budżecie, którą można zmienić autopoprawką To program strategiczny, wypracowywany wspólnie z Komisją Europejską i ministerstwem, do którego zostały wpisane bardzo konkretne zadania, i tylko te zadania można z niego finansować. Rozbudowy i wyposażenia Centrum Onkologii w strategii ZIT nie ma
Jeśli panowie minister i marszałek chcą te pieniądze zabrać z dworca metropolitalnego to w zasadzie muszą naruszyć umowę partnerstwa z Komisją Europejską.
Przypomnę, że w maju 2017 r. została podpisana preumowa dla projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego dotycząca przygotowania ww. projektu do realizacji. Do końca sierpnia tego roku planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej, w końcowej fazie opracowania jest kompletna dokumentacja techniczna dla dworca. Kolejnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na budowę i podpisanie umowy o dofinansowanie. Później możemy ogłaszać przetargi na realizacje inwestycji.
Aktualna wartość projektu wynosi ok. 300 mln zł, z czego zapisane w preumowie środki na dofinansowanie to 136 mln zł. Środki te pochodzą z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, są "znaczone" i możliwe do wykorzystania jedynie w ramach tego instrumentu (ZIT). Bez zgody Komisji Europejskiej nie ma możliwości przeniesienia ich na inne zadania (poza ZIT). Jeśli środki w ramach ZIT nie zostaną wydane, nie wrócą do puli Regionalnego Programu Operacyjnego a bezpośrednio do Brukseli.
Inne projekty realizowane w ramach programu Polska Wschodnia są komplementarne w stosunku do planowanej budowy dworca metropolitalnego - wspólnie wpisują się w politykę rządu i Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Tak wiele mówi się o konieczności poprawy stanu powietrza w Lublinie. Dworzec metropolitalny i inne projekty w ramach Polski Wschodniej m.in. temu właśnie służą. Głównym celem budowy dworca jest usprawnienie ruchu komunikacji z regionem, zachęcenie mieszkańców by korzystali z komunikacji zbiorowej, a rzadziej ze swoich samochodów - bo to oznacza więcej spalin i większe korki. Pozostałe projekty, jak unowocześnienie transportu, zakup zeroemisyjnych autobusów, budowa buspasów, węzły przesiadkowe - to wszystko jest uzupełnieniem dla dworca metropolitalnego.
"

źródło: facebook

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe