Nowy stadion żużlowy w opinii Prezydenta Krzysztofa Żuka

  • 02.08.2019, 15:16
  • Krzysztof Boguń
Nowy stadion żużlowy w opinii Prezydenta Krzysztofa Żuka
Poniżej zamieszczamy w całości stanowisko Prezydenta Lublina odnośnie budowy nowego stadionu dla żużlowców Speed Car Motoru Lublin.

W związku z toczącą się dyskusją dotyczącą nowego stadionu żużlowego w Lublinie i spełnienia wymogów PGE Ekstraligi informuję, że spełniliśmy wszystkie wymogi stawiane dotychczas przez ekstraligę żużlową dotyczące modernizacji stadionu przy Alejach Zygmuntowskich. Jeśli pojawi się konieczność kolejnych prac, dajemy gwarancję ich wykonania. Na dostosowanie stadionu przy Al. Zygmuntowskich w sezonie 2018/19 do wymogów PGE Ekstraligi wydaliśmy już blisko 3,5 mln zł.

Za organizację meczów odpowiada klub Speed Car Motor Lublin i po jego stronie jest spełnienie oczekiwań kibiców, natomiast Miasto ze swojej strony zapewnia darmowe udostępnienie stadionu oraz roczne finansowanie klubu na poziomie 4 mln zł.

Przedstawiłem ekstralidze żużlowej szczegółowy plan działania związany z powstaniem nowego obiektu - wstępną koncepcję i harmonogram modernizacji stadionu żużlowego. W ubiegłym roku rozważaliśmy rożne lokalizacje stadionu, wybierając ostatecznie Al. Zygmuntowskie. Od początku bieżącego roku trwały uzgodnienia zarówno z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego jak i klubem Speed Car Motor Lublin dotyczące opisu przedmiotu zamówienia oraz warunków technicznych nowego obiektu.

W tym momencie jesteśmy na etapie procedury wyboru firmy, która ma opracować szczegółową koncepcję i program funkcjonalno-użytkowy nowego stadionu zlokalizowanego przy Al. Zygmuntowskich. Ten etap ma się zakończyć do końca 2019 roku. Po uzyskaniu niezbędnej decyzji środowiskowej w przyszłym roku będziemy mieli zielone światło do opracowania dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę, co powinno zakończyć się na przełomie 2020/2012 r. Wtedy poznamy też kosztorys, który określi wysokość środków, jakie musimy zabezpieczyć w budżecie na budowę stadionu żużlowego.

Realny termin rozpoczęcia inwestycji to 2021 r. W przypadku porównywalnej inwestycji – Areny Lublin, pierwszy etap procesu związany z projektowaniem i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń trwał 2 lata. Sama budowa obiektu zajęła blisko 1,5 roku. Są to uwarunkowania formalno-prawne, których nie da się przyspieszyć ani ominąć.

Do czasu budowy nowego obiektu mecze będą rozgrywane na obecnym, dostosowanym do rozgrywek ekstraligi stadionie przy Al. Zygmuntowskich. W tym momencie Arena Lublin, ze względu na zaangażowanie środków europejskich, jest objęta efektem trwałości projektu i do grudnia 2020 r. nie pozwala to na zmianę funkcji ze względu na zagrożenie zwrotu dofinansowania ze środków UE, które łącznie wyniosło ponad 63 mln zł.

Dopiero po zakończeniu efektu trwałości projektu można rozważać przeniesienie rozgrywek na czas samej budowy na Arenę Lublin. Innym wariantem jest wykonywanie prac inwestycyjnych przy Al. Zygmuntowskich równolegle, w okresie przerwy poza okresem rozgrywek prowadzonych na obiekcie. Decyzja w tym zakresie będzie podjęta po przedstawieniu szczegółowej koncepcji modernizacji stadionu.

W najbliższym czasie planuję spotkanie Prezesem PGE Ekstraligi w celu omówienia szczegółów dotyczących planów miasta i budowy stadionu żużlowego w Lublinie.

 

Dr Krzysztof Żuk

Prezydent Miasta Lublin

 

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe