Jak firmy wykorzystują gadżety reklamowe do promocji ? *

 • 19.06.2019, 10:22
 • Krzysztof Boguń
Jak firmy wykorzystują gadżety reklamowe do promocji ? *
Dbałość o dotychczasowych klientów i starania dotyczące aktywnego pozyskiwania nowych są bardzo znaczącymi elementami każdego biznesu. W końcu bez odbiorców przedsiębiorstwo nie może funkcjonować. Kiedy i po jakie gadżety reklamowe sięgają najczęściej polscy właściciele firm ?

Upominki reklamowe w oczach polskich przedsiębiorców

Jak płynie z badania „Postrzeganie upominków reklamowych jako nośnika reklamy”, przeprowadzonego w 2015 roku przez Polską Izbę Artykułów Promocyjnych, polscy menadżerowie chętnie korzystają z możliwości wręczania gadżetów reklamowych. Choć właściciele firm są w pełni świadomi siły reklamy internetowej, nadal wielu z nich uważa, że najlepszym i najtańszym nośnikem są popularne upominki. Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych (70,7%), drobne podarunki są skutecznym sposobem zwiększania rozpoznawalności firmy. Warto mieć zatem na uwadze, decydując się na zamówienie akcesoriów firmowych, takich jak klips na notatki, płócienna torba na zakupy czy piersiówka z logotypem marki. Jeżeli szukasz nieszablonowych gadżetów, możesz zdecydować się na upominek taki jak peleryna przeciwdeszczowa dla dzieci swoich pracowników. Duży wybór firmowych gadżetów ze spersonalizowanym nadrukiem posiada tampogadżet.pl.

Jaki wielu polskich firm aktywne korzysta z gadżetów reklamowych?

Wyniki badania z 2015 roku mówią o tym, że ogromna część właścicieli firm, bo aż 82,93%, decyduje się na kupno artykułów reklamowych celem kształtowania pozytywnego wizerunku swojej firmy – w oczach dotychczasowych i przyszłych klientów. Wśród najistotniejszych kryteriów, jakie szefowie firm biorą pod uwagę, decydując się na kupno firmowych upominków, znajdują się aspekty takie jak:

 • jakość (68,2%) – szefowie firm, chcący wręczyć swoim klientom gadżet, coraz chętniej szukają wysokowartościowych i niepowtarzalnych przedmiotów, dopasowanych do preferencji konkretnego klienta,

 • cena (63,4%) – menadżerowie zmagający się z świecącymi pustkami firmowymi budżetami muszą szukać takich produktów, których stosunek ceny do jakości jest korzystny;   

 • wygląd (65,8%) – właścicielom firm zależy na tym, aby dawane przez nich prezenty były ładne i dopracowane; istotny jest nie tylko sam upominek, ale również jego zewnętrzne opakowanie; wśród najczęściej zamawianych znajdują się gadżety takie jak płócienna torba na zakupy; jest to idealny wybór, gdyż z jednej strony jest w pełni funkcjonalny, z drugiej zaś pokazuje, że organizacji bliska jest idea ekologii i ochrony środowiska naturalnego; pozwala jej to budować pozytywny wizerunek w oczach wspólników;

 • funkcjonalność (56,1%) – przedsiębiorcy wciąż mocno pragmatycznie patrzą na wręczanie gadżetów, starając się, aby miały one charakter praktyczny; z tego też powodu wielu właścicieli firm decyduje się na zakup firmowych kalendarzy ułatwiających planowanie czy akcesoriów takich jak peleryny przeciwdeszczowe – sprawdzających się przede wszystkim w przypadku klientów dojeżdżających do pracy skuterem lub działających na otwartym terenie; część przedsiębiorców zamawia też peleryny przeciwdeszczowe dla dzieci swoich pracowników – wtedy zamawia na nich firmowy nadruk.

Jakie gadżety reklamowe cieszą się największym uznaniem?

Rodzimi przedsiębiorcy najchętniej wybierają artykuły promocyjne w postaci produktów piśmienniczych (63,4%), kalendarzy (60,98%) i artykułów biurowych (53,6%). Są to na tyle uniwersalne gadżety, że znajdują zastosowanie w wielu branżach; są również na tyle funkcjonalne, że nie będą leżeć bezczynnie w szufladzie. Dobrej jakości materiały z tej kategorii można zdobyć w dobrej cenie – widać więc dobrze, że gadżety te spełniają kluczowe kryteria, które menadżerowie biorą pod uwagę podczas zakupów. A komu zazwyczaj je wręczają? Zgodnie z tymi samymi badaniami, najliczniejszą grupą obdarowanych są kontrahenci (73,1%), z czego nieco bardziej uprzywilejowani są klienci nowi (68,2%) względem klientów stałych (63,4%). Do okazji idealnych do wręczania upominków firmowych właściciele firm zaliczają przede wszystkim wydarzenia takie jak targi branżowe (58,5%), okres świąt (51,2%) oraz eventy (39%).

Inwestycja w upominki firmowe się opłaca

Podarowanie gadżetów reklamowych klientom może przynieść firmie istotne korzyści w postaci:

 • utrwalenia marki wśród odbiorców i ich najbliższych;
 • promocji produktów i usług firmy;
 • wzmocnienia pozytywnego wizerunku marki;
 • budowania dobrych skojarzeń z marką;
 • prezentacji hasła przewodniego czy idei danej firmy.

Korzyści wynikające z obdarowywania klientów i partnerów biznesowych akcesoriami firmowymi przewyższają zatem poniesione nakłady. Warto pamiętać również o tym, że przedsiębiorca może zaliczyć wydatki związane z zakupem akcesoriów firmowych jako koszty reprezentacji i promocji, w skutku czego odliczyć od nich podatek VAT. przeważająca część przedsiębiorców wymienia liczne zalety, które wiążą się z docenianiem swoich obecnych i nowych klientów drobnymi prezentami.

  * Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe