Wtorek, 18.06.2019

Wieczorek przy mikrofonie - Wiesław Pawłat i Kamil Kawałko - Szczęście wisi na siatce

  • 13.04.2019, 10:42
  • Marek Wieczorek
20190204_wieczorek_przy_mikrofonie_ksiazka_o_wojtowiczulogo.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
,,Szczęście wisi na siatce'' znakomita książka opisująca życie jednego z najlepszych siatkarzy na świecie, kto nie czytał polecam znakomita lektura

Wiesław Pawłat autor książki  i Kamil Kawałko wydawca biografii poświęconej Tomaszowi Wójtowiczowi, jednemu z najwybitniejszych zawodników polskiej, ale też światowej siatkówki. Historia jego kariery to połączenie pracowitości i talentu. Ostatnie lata obfitowały w wielkie sukcesy polskiej siatkówki, jednak drużyna narodowa z Tomaszem Wójtowiczem w składzie, dzięki zdobyciu Mistrzostwa Świata w 1974 roku, na zawsze pozostanie legendą. Publikacja nosi tytuł „Tomasz Wójtowicz. Szczęście wisi na siatce”. Na jej kartach są opisane dokonania sportowe „Legendy”, bo tak mistrza dziś nazywają, a także historia jego życia. Jest on niewątpliwie najwybitniejszym sportowcem w historii Lubelszczyzny. „Tomasz Wójtowicz jest ikoną nie tylko piłki siatkowej, ale również polskiego sportu. Dziś jest także cenionym ekspertem, a jego wkład w promocję siatkówki jest nieoceniony.  Krzysztof Żuk Prezydent Lublina napisał w przedmowie do książki ,,Jestem dumny, że tak znakomita postać, prawdziwa legenda polskiego sportu, pochodzi z Lublina i jest mieszkańcem naszego miasta” W zasadzie nic dodać, nic ująć, praktycznie można powiedzieć że te słowa mówią wszystko, bo Wójtowicz 1974 roku wywalczył w Meksyku mistrzostwo świata, a dwa lata później zdobył na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu złoty medal. Był wówczas zawodnikiem Avii Świdnik. Z kolei, jeśli chodzi o mistrzostwa Europy, to sam mówi, że czuje się „zatruty” srebrem, bo aż cztery razy stawał na drugim stopniu podium, a jak dodać czasy juniorskie, to nawet pięć. W rywalizacji klubowej zdobył wszystko, co było do wygrania, czyli wywalczył z Santalem Parma Puchar Europy i Superpuchar. Dokonania Tomasza Wójtowicza sprawiły, że w plebiscycie zorganizowanym przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej znalazł się wśród ośmiu najlepszych graczy świata XX wieku. Został też uroczyście wprowadzony do Volleyball Hall of Fame, czyli Panteonu Sław Siatkówki i jego popiersie z brązu stoi w amerykańskim Holyoke, kolebce światowej tej dyscypliny sportu.Po zakończeniu kariery sportowej nie chciał być trenerem, zajął się biznesem i rzucił się w wir interesów. Do siatkówki jednak wrócił i dziś jest cenionym komentatorem telewizji Polsat.

Marek Wieczorek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe