Galeria Labirynt zaprasza na 2 wystawy *

  • 02.04.2019, 13:43
  • Krzysztof Boguń
Galeria Labirynt zaprasza na 2 wystawy *
W sobotę, 6.04, w Galerii Labirynt o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie dwóch wystaw: „Akcja Lublin! Rozdział 3. Działania na miejscach” i „ACT IV” . Wstęp wolny.
Galeria Labirynt zaprasza na otwarcie dwóch nowych wystaw: „Akcja Lublin! Rozdział 3. Działania na miejscach” i „ACT IV”. Pierwsza skupia się na pracach zrealizowanych w przestrzeni publicznej Lublina, a punktem wyjścia jest wideo Mirosława Bałki przedstawiające mapę miasta z obozu koncentracyjnego na Majdanku. Druga pokazuje dzień z życia artystki Tamar Raban w skali 1:1 – dostępna będzie dla zwiedzających bez przerwy przez siedem dni dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oba wernisaże odbędą się w sobotę, 6 kwietnia, o godz. 18.00 w siedzibie Galerii przy ul. Popiełuszki 5. Wstęp wolny.
Wernisaże tłumaczone na polski język migowy oraz na język angielski.
 
„Akcja Lublin! Rozdział 3. Działania na miejscach”
 
Artyści i artystki: Mirosław Bałka, Adina Bar-On, Cezary Bodzianowski, Nezaket Ekici & Shahar Markus, Cezary Klimaszewski, Robert Kuśmirowski, Miłe Słowa (Agata Rucińska & Barbara Gryka), Arutiun Sargsyan; oraz studentki Pracowni Sztuki Performance UAP (prof. Janusz Bałdyga): Joanna Pietrowicz, Berenika Pyza, Olena Siyatovskaya, Olga Skliarska
 
„Działania na miejscach” to wystawa prezentująca wybrane prace zrealizowane w przestrzeni publicznej Lublina. Przestrzeń miejska, będąca głównym tematem wystawy, staje się swoistym case-study współczesnego miasta-palimpsestu opartego na mapowaniu, przepisywaniu, nadpisywaniu znaczeń, budowaniu i burzeniu, interakcjach międzyludzkich, wymianie światopoglądowej i ekonomicznej. Artyści, których prace zostaną pokazane na wystawie, działają w tej żywej tkance miasta, analizują ją, formują. Punkt wyjścia stanowi wideo Mirosława Bałki pt. „MapL”, które przedstawia w abstrakcyjny sposób mapę Lublina z obozu koncentracyjnego na Majdanku. Kolejne prace wpisują się w ten plan miasta, zaznaczając na nim punkty ingerencji artystów. Ekspozycja miała swoją premierę w Muzeum Sztuki w Petach Tikva (Izrael). Wystawa czynna do: 12.05.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp: 1 zł)
Kurator: Waldemar Tatarczuk
Współpraca: Michalina Sablik
Partner: Muzeum Sztuki w Petach Tikva
 
Tamar Raban i Ernesto Levy – „ACT IV”
 
Instalacja składa się z czterokanałowej 24-godzinnej projekcji dokumentującej dzień z życia Tamar Raban, performerki i autorki sztuki wideo. W mieszkaniu artystki znajdującym się w Hajfie (Izrael) zamontowano cztery kamery, które rejestrowały wykonywane przez nią codzienne czynności oraz performansy. W tym samym mieszkaniu trzy lata wcześniej odbył się performans grupy Ensemble 209 oparty na 3-aktowej sztuce „Dom Bernardy Alba” autorstwa Federico Garcia Lorca. Raban, nawiązując do tego działania i kontynuując je, tworzy czwarty, nigdy nie napisany akt sztuki. Działanie artystki wiąże się również z jej powrotem do rodzinnego miasta oraz konfrontacją ze zmianami, jakie zaszły w jej życiu prywatnym i zawodowym.
Przestrzeń wystawy zaaranżowano w taki sposób, by otaczające widza z czterech stron symultaniczne projekcje stawiały go w pozycji obserwatora, wywołując jednocześnie wrażenie bycia „wewnątrz”. Instalacja pokazuje dzień z życia artystki w skali 1:1 – dostępna jest do zwiedzania bez przerwy przez siedem dni dwadzieścia cztery godziny na dobę. W dniu wernisażu Tamar Raban rozpocznie dwudziestoczterogodzinny performans, którego rejestracja prezentowana będzie na wystawie wraz z projekcjami z Hajfy. Wystawa czynna do: 13.04.2019 do godz. 19.00 (wstęp: 1 zł).
 
W załącznikach:
1. Od lewej: Adina Bar-On, „Disposition”, performans, archiwalny druk atramentowy; Mirosław Bałka, „MapL”, instalacja wideo; fot. Elad Sarig;
2. Tamar Raban, Ernesto Levy „ACT IV”, kadr z filmu.
* Artykuł Partnera
 
Krzysztof Boguń

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe