„Mały ZUS” – kalkulator i szkolenia *

  • 03.01.2019, 13:11
  • Krzysztof Boguń
„Mały ZUS” – kalkulator i szkolenia *
Do 8 stycznia włącznie przedsiębiorcy mogą zgłosić się na ten rok do „małego ZUS” uzależnionego od przychodu. To ulga w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, która weszła w życie z początkiem roku. ZUS zaprasza przedsiębiorców do korzystania ze swojego kalkulatora i szkoleń, które pomogą wyliczyć nowe składki.

Jak podaje Rzecznik Prasowy ZUS: " Jeśli przedsiębiorca już teraz prowadzi działalność gospodarczą, to ustawowy czas na zgłoszenie ma do 8 stycznia. Nowy kod ubezpieczenia, który trzeba wskazać w zgłoszeniu, to 05 90 (albo 05 92 – jeśli przedsiębiorca ma dodatkowo rentę z tytułu niezdolności do pracy).

Poradnik, kalkulator i szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia na www.zus.pl, kto może skorzystać z „małego ZUS”. Na stronie internetowej udostępnił również kalkulator do wyliczenia podstawy wymiaru składek uzależnionej od przychodu.

Informacje można też uzyskać w salach obsługi klientów w placówkach Zakładu, a także podczas szkoleń. Spotkania informacyjne o nowej uldze odbędą się w ZUS: 4 i 7 stycznia oraz 6 lutego w Hrubieszowie, 4 stycznia w Tomaszowie Lubelskim, 8 i 10 stycznia w Lublinie, 8 stycznia w Biłgoraju (przy ul. Kościuszki 103), 18 i 30 stycznia w Chełmie, 1 lutego w Janowie Lubelskim.

Podczas szkolenia przedsiębiorcy dowiedzą się m.in. jak wyliczyć składki na „małym ZUS” i przez jaki okres mogą korzystać z ulgi. Pierwszą składkę (za styczeń) zapłacą na początku lutego. Organizatorzy zapraszają na szkolenia także przyszłych przedsiębiorców oraz tych, którzy dopiero w trakcie roku chcą wznowić zawieszoną dotychczas działalność. Szczegóły dotyczące zapisów są na www.zus.pl/o-zus/kalendarium.

Mały ZUS”, bo małe przychody

„Mały ZUS” polega na tym, że przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od swoich przychodów z poprzedniego roku. W tym roku przedsiębiorca na „małym ZUS” zapłaci na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe minimum ok. 197 zł miesięcznie (lub niecałe 214 zł, jeśli opłaca jeszcze dobrowolną składkę chorobową). Im wyższy był jego przychód, tym wyższe będą składki.

W 2019 roku z „małego ZUS” może skorzystać przedsiębiorca, którego przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 63 tys. zł. Ulga przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Nie obejmuje składki zdrowotnej."

* Artykuł Partnera

 

Krzysztof Boguń

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe