Metropolia Lublin

  • 27.09.2018, 15:11 (aktualizacja 27.09.2018, 15:23)
  • Mateusz Chazan
Metropolia Lublin
Nowe inwestycje, zarówno infrastrukturalne, jak i związane z przestrzenią, nowy dworzec metropolitalny służący całemu regionowi, stadion żużlowy oraz nowoczesny transport miejski - to podstawy kolejnego obszaru kontraktu Krzysztofa Żuka na lata 2018-2023 – Metropolia Lublin. Uzupełnią je wielkie wydarzenia sportowe i kulturalne, a także program jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej.

Kontrakt dla Lublina

Program KWW Krzysztof Żuk na lata 2018-2023

 

METROPOLIA LUBLIN

 

Nowe inwestycje, zarówno infrastrukturalne, jak i związane z przestrzenią, nowy dworzec metropolitalny służący całemu regionowi, stadion żużlowy oraz nowoczesny transport miejski - to podstawy kolejnego obszaru kontraktu Krzysztofa Żuka na lata 2018-2023 – Metropolia Lublin. Uzupełnią je wielkie wydarzenia sportowe i kulturalne, a także program jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej.

- Gdybyśmy 10 lat temu spojrzeli na dzisiejszy Lublin, trudno byłoby uwierzyć, że w tak krótkim czasie miasto może się aż tak zmienić. Dzięki dobrej Strategii Rozwoju i 3,5 mld zł inwestycji, Lublin odzyskał należną mu pozycję lidera Polski Wschodniej, dołączając do I ligi polskich miast. Dziś o Lublinie jest głośno w całej Polsce, wymienia się go jako przykład dynamicznego rozwoju, mieszkańcy mówią o dumie z miasta. rozwoju Lublina korzysta cały region. Metropolia Lublin stała się faktem. - mówi Krzysztof Żuk.

 

1. Duma z Lublina

 

W tym obszarze mowa przede wszystkim o podtrzymaniu emocji, które towarzyszyły lublinianom od obchodów jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Wydarzenia towarzyszące zbliżyły do siebie mieszkańców, rozpoczęły cykl ważnych dla miasta rocznic. W tym roku Lublin świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości i przypomina, że procesy wolnościowe rozpoczynały się właśnie tutaj. Przyszły rok to z kolei wielki jubileusz 450-lecia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej.

W trakcie przygotowania jest całoroczny program obchodów, rozpoczynający się od działań edukacyjnych w pierwszej połowie 2019 r. Kolejnym etapem będą projekty historyczno-kulturalne od
1 maja 
(15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej), przez Wielki Jubileusz w dniach 29 czerwca–1 lipca z udziałem delegacji zagranicznych, aż do pierwszych dni września. Podobnie jak dotychczas, jubileusz zawarcia Unii będzie zaznaczony podczas wszystkich wielkich festiwali miejskich.

 

2. Budowa Dworca Metropolitalnego i rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej

 

Jest już gotowa dokumentacja projektowaobecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania decyzji środowiskowej, a miasto ma zagwarantowane środki europejskie. Inwestycja całkowicie odmieni przestrzeń tej części Lublina. Cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek dworca wraz z peronami i nowym układem drogowym. Przebudowane będą istniejące oraz wybudowane nowe ulice. Zupełnie nowy wygląd jezdni, chodników, ścieżek rowerowych wraz z nowo projektowaną zielenią i małą architekturą zyskają m.in. ulice: Młyńska, Gazowa, Krochmalna, Dworcowa, 1-go Maja, oraz Pocztowa. Dworzec będzie się składał z 43 peronów komunikacji zamiejskiej oraz jednego podwójnego peronu przyjazdowego. Na terenie obiektu będą miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych komunikacji miejskiej. Parking podziemny, zlokalizowany pod peronami odjazdowymi i pod placem dworcowym, pomieści 224 auta i 8 taksówek. Pozostałe miejsca dla taxi będą usytuowane na powierzchni, w ciągu ul. 1-go Maja.

Kolejnym elementem związanym z dostępnością komunikacyjną Lublina jest rozbudowa terminalu odlotów Portu Lotniczego LublinMowa tu także o rozbudowie siatki połączeń oraz uzupełnieniu o portu funkcję cargo. Zarząd portu prowadzi już negocjacje z zainteresowanym inwestorem.

Istotne znaczenie dla mieszkańców będzie miało dokończenie budowy sieci dróg w mieścieKończą się wielkie inwestycje drogoweprzed nami jeszcze: już rozpoczęta przebudowa ronda LL'80 wraz
z przebudową ul. Fabrycznej, 
skrzyżowania LL'80/Krochmalna/Diamentowa, łącznika ul. Dywizjonu 303
z ul. Wrotkowską, ul. Abramowickiej, ul. Choiny wraz z trakcją na Czechów i węzłem komunikacyjnym.

W planach na najbliższe 5 lat z dużych zadań jest jeszcze: przebudowa Al. Racławickich, budowa ul. Dekutowskiego, ul. Węglarza, przebudowa ul. Pogodnej, al. Unii Lubelskiej wraz z mostami, wiaduktów w ciągu ul. Mełgiewskiej(powyżej Dworku Graffa).

Na nowy okres programowania unijnego miasto zgłosi m.in.: przebudowę ul. Głębokiej
ul. Nadbystrzyckiej, al. Kraśnickiej i al. Sikorskiego oraz przebudowę ul. Kunickiego

Innym obszarem będzie program naprawy budowy dróg w dzielnicachpolegający zarówno na remontach już istniejących ulic, jak i utwardzaniu dróg gruntowych. Miasto ma opracowany szczegółowy program budowy i modernizacji dróg lokalnych, w którym ujęto wnioski Rad Dzielnic i mieszkańców.

 

3. Nowoczesny transport miejski

 

W najbliższych latach miasto będzie kontynuować przebudowę całej komunikacji miejskiej. Celem jest stworzenie realnej alternatywy dla samochodów indywidualnych. W latach 2014-2020 na realizację projektów z zakresu transportu miasto wyda 800 mln zł. W ostatnich latach tabor miejskiej komunikacji już został uzupełniony o 130 nowych autobusów i 85 trolejbusów, a w najbliższym czasie wzbogaci się
kolejnych 55 nowych autobusów i 25 trolejbusówDocelowo wszystkie autobusy mają być ekologiczne
i zeroemisyjne.

Miasto oplecie sieć bus-pasów, a kolejne przystanki zostaną wyremontowane i wyposażony w system informacji pasażerskiej, który na bieżąco informuje o położeniu pojazdu i czasie oczekiwania na autobus. System miejskiej komunikacji uzupełni 6 zespołów przystanków przesiadkowych i 7 węzłów przesiadkowych w dzielnicach, które pozwolą osobom spoza miasta oraz z jego obrzeży przesiąść się
z samochodu do autobusu. To realnie odciąży centrum i zmniejszy korki w mieście. Te wszystkie działania związane z komunikacją miejską pozwolą Lublinowi stać się pierwszą w Polsce Modelową Strefą Czystego Transportu.

Innym ważnym obszarem będzie elektromobilność. Wraz z elektrycznymi autobusami pojawią się stacje ładowania, pojazdy elektryczne indywidualne będą także miały możliwość skorzystania z ładowarek
w przestrzeni miejskiej. 
Wprowadzając rowery elektryczne i wspierając rozbudowę system wypożyczalni skuterów Lublin chce stać się liderem we wdrażaniu innowacyjnych projektów związanych
z elektromobilnością.

Wprowadzenie Lubelskiej Karty Mieszkańca zintegrowanej z kartą biletu elektronicznego pozwoli na nowoczesne nośniki zakupu usług komunalnych połączone z płatnościami kartą płatniczą i aplikacjami mobilnymi.

 

4. Przyjazne centrum miasta

 

Dzięki inwestycjom z ostatnich lat całkowicie odmieniło się centrum Lublina. Przebudowany plac Litewski i deptak to ulubione przez mieszkańców miejsca tętniące życiem, a jednocześnie scena wydarzeń kulturalnych. Przed namirewitalizacja kolejnych przestrzeni – samego Podzamcza i Błoni pod Zamkiem. Realizację tej inwestycji miasto chce rozpocząć w przyszłym roku. Koncepcja zakłada stworzenie terenu zielonego z podziałem na strefy rekreacyjne. Równolegle kontynuowana będzie rewitalizacjPodzamcza tak, by ten teren za kilka lat stał się funkcjonalny i przyjazny, stanowiąc prawdziwą wizytówkę Lublina.

Kontynuując zmiany w ścisłym Śródmieściu miasto będzie modernizować ulice przyległe do deptaka i ul. Zieloną, które zamienią się w tzw. woonerfy, czyli strefy o priorytecie ruchu pieszego, przyjazne, wyposażone w zieleń i siedziska. Takie przestrzenie powstaną też na ul. Krótkiej, ul. Niecałej oraz jeśli zgodzą się na to mieszkańcy, na ul. Chopina.

Uzupełnieniem tego będzie kontynuacja programu budowy skwerów i miejsc do wypoczynku w centrum Lublina. Dzięki temu każda niezagospodarowana do tej pory przestrzeń miejska znów zacznie służyć mieszkańcom. Tu mowa także o nowych placach zabaw.

 

5. Kultura, Sport i Turystyka

 

Wielką siłą Lublina jest jego historia i dziedzictwo kulturowe. To na nim miasto budowało program jubileuszu 700-lecia, do niego odwołuje się w swojej strategii marketingowej i z niego chce korzystać także w kolejnych projektach.Lublin stanie się areną kolejnych wydarzeń kulturalnych na światowym poziomie.

Miasto chce także powtórzyć wielki sukces promocyjny i organizacyjny jakim było Euro U21 r., czy Mistrzostwa Lekkoatletyczne z 2018 r. Już złożyło aplikacje o kolejne wydarzenia w tym Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce w 2019 r., Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkiej Atletyce w 2020 r., czy Akademickie Mistrzostwa w Pływaniu w 2019 r. Przyszły rok to także Mistrzostwa Świata U20 
w piłce nożnej.
 Miasto chce także ubiegać się o organizację meczów towarzyskich młodzieżowych reprezentacji Polski na Arenie Lublin.

 

6. Nowy stadion żużlowy

 

Awans Motoru Lublin do ekstraklasy pokazał, że Lublin zasługuje na nowy obiekt żużlowy. Zapadła decyzja, że jeszcze w tym roku miasto zleci opracowanie koncepcji wspólnie z klubem. W przyszłym roku chce pozyskać dokumentacje i rozpocząć prace. Równolegle będą trwały prace modernizacyjne na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, które pozwolą dostosować stadionu do wymogów ekstraklasy.

Mateusz Chazan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe