Rządzący chcą władzy nad sądami.

  • 16.07.2018, 18:28
  • Cezary Potapczuk
adwokat_kontra.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Chwieją się fundamenty demokracji w Polsce. Rządząca większość z zadziwiającym uporem demoluje sądownictwo. Minister Ziobro obsadził swoimi ludźmi trzecią cześć sądów powszechnych, od Rejonowych po Apelacyjne. Awansowali ludzie z dyscyplinarkami, a także negatywnie oceniani przez przełożonych. Taki zabieg gwarantuje wdzięczność, posłuszeństwo i dyspozycyjność - ostrzegają nie tylko prawnicy. Ale PiS pozostaje głuche na przestrogi i po upolitycznieniu KRS niszczy Sąd Najwyższy.

Sądownictwo to dla wielu Polaków temat odległy. Połowa obywateli jest krytycznie nastawiona do tzw. trzeciej władzy. Reformy są potrzebne, ale reformy procedur. Niestety rządzący zainteresowani są  jedynie personaliami. Władza chce mieć swoich, posłusznych, by orzekali zgodnie z oczekiwaniami decydentów. Przykładem nagannych praktyk rządzącej większości jest to co dzieje się w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jeden z jej członków, prokurator stanu wojennego, który oskarżał działaczy opozycyjnych i przyjmował odznaczenia, negatywnie weryfikuje sędziego, który w latach osiemdziesiątych, bronił opozycjonistów prześladowanych, przez ówczesne władze.

Inny "bohater" PiS, teraz prokurator w stanie spoczynku, kiedyś jako sędzia, za komuny skazywał działaczy opozycji. Na kilka lat wsadził do więzienia między innymi Andrzeja Czumę. Dzisiaj tłumaczy, że nic złego nie robił, bo nie on pisał uzasadnienie wyroków, które ogłaszał. To jakieś nieporozumienie, historia zatoczyła koło mówi adwokat Bartosz Przeciechowski, syn znakomitego prawnika, który w latach 70 i 80 bronił prześladowanych przez komunistyczne władze.

O tym, że demolując Sąd Najwyższy rządząca większość łamie konstytucję, grzmi świat prawniczy, ale PiS po swojemu czyta ustawę zasadniczą, a krytyków określa mianem zdrajców.

Cezary Potapczuk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
beton
beton 16.08.2018, 16:39
I nasuwa się pytanie wobec tego, co z prawdziwą reformą sądów: http://komentarz.net.pl/2018/0… bo reforma oczywiście jest potrzebna ale nie pseudo reforma której dokonuje PiS. Reforma powinna polegać na skopiowaniu rozwiązań funkcjonujących w krajach anglosaskich na czele z USA.

Pozostałe