Wystawa: Marta Zgierska "Krajobrazy Środka"

  • 20.12.2021, 11:11
  • Źródło: Lublin.eu
Wystawa: Marta Zgierska "Krajobrazy Środka"
Do 29 grudnia można obejrzeć wystawę Marty Zgierskiej pt. "Krajobrazy Środka", która znajduje się w Kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6 (IV piętro). Wystawa jest podsumowaniem lubelskiej części projektu „Krajobrazy Środka”.

Data rozpoczęcia 2021-11-30

Data zakończenia 2021-12-29

Miejsce Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 6, IV piętro (budynek, w którym mieści się LROT)

Udział Bezpłatny

Bohaterkami cyklu są kobiety zaproszone do performatywnej obecności w przestrzeni właśnie powstających domów – znajdujących się w stanie surowym, w fazie budowania lub wykańczania. Fizyczne i mentalne zasiedlenie potencjalnego domu odbywa się poprzez gest i ruch zaczerpnięty z repertuaru praktyk domowych.

Wykonywane na co dzień czynności zapisują się w pamięci cielesnej człowieka, przez co są powtarzane bezrefleksyjnie i mechaniczne. W trakcie działania w pustych przestrzeniach, wykonywane gesty związane z tradycyjną rolą kobiety w domu zostają na nowo przepracowane. Poprzez brak fizycznych punktów odniesienia oraz swoją powtarzalność wychodzą poza obszar postrzegania i czytania ich jako symboli zniewolenia (przez nawyki ciała czy przez stereotypowe role płciowe). Gesty odarte z dekoracji i rekwizytów, z tła i materialności przedmiotów, stają się specyficzną choreografią ciała.

W projekcie pulsują różne konteksty społeczne związane z sytuacją kobiet, patriarchatem, zmianami w doświadczaniu domu wynikającymi z pandemii. Jednak tym, co najbardziej mnie fascynuje, jest wytwarzająca się relacja między kobiecym ciałem obecnym w przestrzeni a przestrzenią, która przez obecność i działanie ciała, staje się na chwilę miejscem.

Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

​Wystawa czynna do 29 grudnia, dostępna po wcześniejszym umówieniu się mailowym: [email protected]

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe