Znamy Ambasadorów Wschodu 2021. Reprezentanci woj. lubelskiego otrzymali 3 wyróżnienia

  • 29.11.2021, 12:00
  • Paulina Beczek
Znamy Ambasadorów Wschodu 2021. Reprezentanci woj. lubelskiego otrzymali…
7 laureatów, 1 honorowy tytuł, 2 odkrycia roku oraz nagroda specjalna to rezultaty tegorocznych obrad jury nad wyłonieniem Ambasadorów Wschodu. Nagrody w kategoriach: turystyka, biznes, projekt, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka, marka oraz nauka przyznano 27 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Tego dnia wręczono także statuetki ubiegłorocznym laureatom, którzy ze względu na sytuację pandemiczną nie mogli odebrać wyróżnień w tamtym czasie.

W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniało 24 osoby, przedstawiciele nauki, kultury, sztuki, mediów oraz organizacji i inicjatyw społecznych.

 

„Choć nie spotkaliśmy się na żywo, to dzięki dwudniowym kilkugodzinnym spotkaniom online wyłoniliśmy laureatów. Członkowie Kapituły Konkursowej, Rady Ekspertów i Rady Ambasadorów wnikliwie weryfikowali nominacje, każda kandydatura była szeroko omawiana. Tak jak do tej pory ocena odbywała się w sposób dwustopniowy: najpierw przyznawaliśmy punktację, a następnie dyskutowaliśmy. To były naprawdę potrzebne rozmowy, gdzie jakość przedłożyliśmy nad ilość. To właśnie w trakcie owocnej wymiany zdań, analizie poszczególnych elementów, udaje się dostrzec wartości, które mogłyby umknąć uwadze pojedynczej osoby. Cieszę się, że osoby oceniające mają różne doświadczenie i różną wrażliwość, bo w ten sposób tytuł Ambasadora Wschodu trafia w odpowiednie ręce” – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.

 

Najwięcej wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego (5), w dalszej kolejności woj. lubelskiego (3), mazowieckiego (1) i podkarpackiego (1). W kategorii społecznie odpowiedzialny przyznany tytuł ma charakter symboliczny i zbiorowy. Ze względu na zaangażowanie wielu podmiotów jury postanowiło nie nagradzać i nie wymieniać żadnej konkretnej organizacji, ale docenić wszystkie, które zareagowały na pilne potrzeby uchodźców na granicy z Białorusią.

 

„Wśród nagrodzonych znalazły się osoby, projekty i instytucje, które już cieszą się renomą, ale i takie, które dzięki przyznanemu tytułowi mają szansę pełnić rolę Ambasadora Wschodu na większą niż dotychczas skalę. Mamy nadzieję, że to uznanie przyczyni się do rozwoju i promocji Polski wschodniej” – dodaje Daniel Parol.

 

 

Ambasadorzy Wschodu w edycji 2021:

 

Turystyka – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe (woj. podkarpackie)

 

Biznes – Mydlarnia Cztery Szpaki (woj. podlaskie)

 

Projekt Teatr Wierszalin w Supraślu (woj. podlaskie)

 

Społecznie odpowiedzialny Organizacje pozarządowe wspierające uchodźców na granicy z Białorusią

 

Kultura i sztuka Janusz Opryński – polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, kierownik artystyczny Teatru Provisorium (woj. lubelskie)

 

Marka – Perła (woj. lubelskie)

 

Nauka – prof. dr hab. Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury, profesor UMCS (woj. lubelskie)

 

Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – prof. Adam Daniel Rotfeld – dyplomata i polityk, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych, Wydziale Artes Liberales UW (woj. mazowieckie)

 

Odkrycia Roku w edycji 2021:

 

Turystyka Kładka Śliwno-Waniewo (woj. podlaskie)

 

Projekt Festiwal literacki Patrząc na Wschód (woj. podlaskie)

 

Nagroda specjalna Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” (woj. podlaskie)

Ambasadorzy Wschodu w edycji 2020:

 

Turystyka – Ziołowy Zakątek W kategorii Samorząd – Miasto Rzeszów – Urban Lab

 

Projekt – ex aequo: WERTEP Festival Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Festiwal Trzech Kultur we Włodawie Odkrycie roku w kategorii Samorząd: pani Agnieszka Skolimowska, Szkoła Podstawowa im. Bohdana Arcta w Kotuniu

 

Biznes – nagroda nie została przyznana

 

Społecznie Odpowiedzialny – Towarzystwo dla Natury i Człowieka

 

Kultura i Sztuka – Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

 

Marka – Szlak Green Velo

 

Nauka – prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Kliniki Neurologii UM w Lublinie

 

Odkrycie roku Projekt – Projekt fotograficzny „Tutejsi” Mateusza Baja.

 

Nagroda Specjalna – Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

 

Honorowy Ambasador Wschodu – Krzysztof Czyżewski

 

 

Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 8 edycji, w których łącznie przyznano 70 tytułów Ambasadora Wschodu.

Paulina Beczek

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe