Do grona Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki dołączyło czterech lubelskich naukowców

  • 18.08.2021, 10:13
  • Źródło: Lublin.eu
Do grona Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki dołączyło czterech lubelskich… Lublin.eu
Czterech naukowców z Lublina (wśród sześciu z Polski) zostało wybranych nowymi członkami Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki, prestiżowej międzynarodowej organizacji.

Wyróżnienie otrzymali profesorowie Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:

  • Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater;
  • Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk;
  • Prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, Politechnika Lubelska;
  • Prof. dr hab. Małgorzata Krystyna Pawłowska, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.

Europejska Akademia Nauki i Sztuki została powołana w 1990 roku przez kraje członkowskie Wspólnot Europejskich, jako międzynarodowa organizacja pozarządowa. Jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych w Europie. Akademię tworzą międzynarodowi eksperci w dziedzinie nauki, sztuki i religii. Siedziba EASA znajduje się w austriackim Salzburgu.

Członkami Akademii jest ponad 2000 wybitnych naukowców i artystów z całej Europy, a wśród nich 31 laureatów Nagrody Nobla. EASA stawia sobie za cel analizę i rozwiązywanie społecznych problemów Europy we współpracy z różnymi środowiskami oraz wspieranie ogólnoeuropejskiej twórczości naukowej i artystycznej.

Członkami EASA z Polski są m.in.: prof. Jerzy Buzek, prof. Andrzej Zoll oraz prof. Lucjan Pawłowski (od 1998 r.). W 2015 r. wiceprezesem EASA został ówczesny prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Serdecznie gratulujemy sukcesu wszystkim wyróżnionym Profesorom!

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe