Lubelskie młodzieżówki wyrażają sprzeciw wobec "stref wolnych od LGBT"

  • 03.08.2021, 13:24
  • Źródło: Redakcja Lubelska.tv
Lubelskie młodzieżówki wyrażają sprzeciw wobec "stref wolnych od LGBT"
Kilkanaście jednostek samorządowych w województwie lubelskim przyjęło uchwały oraz stanowiska, ogłaszające je tzw. „strefami wolnymi od LGBT". Członkowie lubelskich młodzieżówek wykazali przeciw wobec działań władz podpisując i publikując list otwarty na portalu Facebook.

List otwarty przeciwko "strefom wolnym od LGBT" został podpisany przez największe lubelskie młodzieżówki (Młodych .Nowoczesnych, Młodą Lewicę, Pokolenie 2050 oraz Federację Młodych Socjaldemokratów). Członkowie młodzieżówek wzywają samorządy do uchylenia uchwalonych wcześniej uchwał, czy też stanowisk, uzasadniając to m.in. niezgodnością z prawem oraz groźbą ograniczenia Funduszy Norweskich i środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Treść listu:

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 32. Konstytucji RP, wszyscy są równi wobec prawa, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, czyli także przez organy samorządu terytorialnego, a władze państwowe nie mogą stosować jakichkolwiek form dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Niestety, w ostatnich latach jesteśmy świadkami nagminnego łamania i ignorowania tego zapisu ustawy zasadniczej, czego jawnym dowodem jest wprowadzenie przez kilkanaście jednostek samorządowych (w tym województwo lubelskie) uchwał i stanowisk o tzw. „strefach wolnych od LGBT”, dyskryminujących wszystkie zamieszkujące na ich terenie osoby reprezentujące mniejszości seksualne.

Odwłoując się do stanowiska przyjętego przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, są również sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu, ograniczają liczne prawa, przysługujące wszystkim członkom społeczności lokalnych takie jak prawo do życia prywatnego i rodzinnego, prawo do nauki, wolność wypowiedzi oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Podobne stanowisko reprezentowane jest przez Parlament Europejski, który w grudniu 2019 roku przyjął rezolucję wzywającą polskie władze do unieważnienia uchwał o „strefach wolnych od LGBT”, stanowiących dyskryminację osób LGBTI. Co więcej, zgodnie z ekspertyzą prawną przygotowaną przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, uchwały te naruszają obowiązujące prawo polskie, unijne i międzynarodowe, stanowiąc, mimo swojej rangi deklaracji politycznej, złamanie art. 7. i 32. Ustawy Zasadniczej.

Uchwały o „strefach wolnych od LGBT” przyczyniły się także do osłabienia rangi polskich gmin, miast, powiatów i województw na arenie międzynarodowej – kilkanaście innych zagranicznych jednostek samorządowych zerwało współpracę z ich polskimi odpowiednikami. Dyskryminacja osób LGBTI aktywnie przyczynia się również do utraty środków pochodzących z Unii Europejskiej czy Funduszy Norweskich. W lipcu 2020 roku z tego powodu odrzucono 6 wniosków o uzyskanie grantów w ramach programu „Partnerstwo Miast”, a kilka miesięcy później Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Norwegii – Ine Eriksen Soreide poinformowała o tym, że samorządy, które uchwaliły te uchwały nie będą otrzymywały środków pochodzących z Funduszy Norweskich.

Z powyższych powodów wspólnie apelujemy do Państwa, radnych rad gmin, radnych rad powiatów oraz radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego jako przedstawicieli jednostek samorządowych w województwie lubelskim, które przyjęły stanowiska lub uchwaliły uchwały o tzw. „strefach wolnych od LGBT” o ich zniesienie. Stanowią one przykład prawa dyskryminującego mniejszości seksualne, co jest niezgodne z prawem polskim, unijnym i międzynarodowym. Każdy, niezależnie od swojej orientacji seksualnej, tak jak i od płci, wyznania, poglądów, ma prawo do równego traktowania przez władze, co obecny stan prawny uniemożliwia.

Źródło: https://www.facebook.com/M%C5%82odzi-Nowocze%C5%9Bni-Lubelskie-150017579043668/

Źródło: Redakcja Lubelska.tv

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe