Reklama

Recykling opakowań w centrum uwagi Lublina i innych miast UMP

Nowe wyzwania stające przed gospodarką odpadami komunalnymi to temat spotkania Zespołu ds. odpadów Unii Metropolii Polskich, które odbyło się 7 lipca w Lublinie. Dyskusja toczyła się głównie wokół tematu planowanego wdrożenia w Polsce systemu kaucyjnego oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
  • Źródło: Lublin.eu
Recykling opakowań w centrum uwagi Lublina i innych miast UMP

– Wspólnie z największymi polskimi miastami rozmawialiśmy o aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, przed którymi stoją obecnie samorządy. Staraliśmy się poszukać rozwiązań, które powinny ująć obecnie procedowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemie kaucyjnym. Zmiany te są kluczowe w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego oraz zapewnienia efektywnego recyklingu opakowań. Przyjmując określone rozwiązania przy organizacji sytemu ROP w Polsce nie można także pominąć zagadnień odnoszących się m.in. do ekoprojektowania, zmniejszenia kosztów gminnych systemów gospodarki odpadami poprzez finansowy udział podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, jak również poziomów recyklingu, które muszą osiągać gminy – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Głównym celem Zespołu ds. odpadów komunalnych Unii Metropolii Polskich jest wypracowywanie wspólnych rozwiązań w gospodarce odpadami oraz współpraca z organami państwa, organizacjami ogólnopolskimi i zagranicznymi oraz międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie. Zespół ten spotyka się regularnie, żeby wymieniać się doświadczeniami i na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację. Podczas spotkania w Lublinie członkowie Zespołu jednogłośnie wyrazili stanowisko, że ustawa o ROP jest platformą, na której będzie projektowany rynek gospodarki odpadami opakowaniowymi. W związku z tym, ich zdaniem, jest to ustawa kluczowa i zasadnicza, stąd powinna być jak najszybciej przygotowana i uchwalona. W ocenie Unii Metropolii Polskich samo wprowadzenie systemu kaucyjnego bez równoczesnego wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta  nie rozwiąże problemu rosnących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie pomoże w osiągnięciu wymaganych poziomów recyklingu.

W spotkaniu na zaproszenie miast członkowskich UMP wzięła również udział Anna Larsson, dyrektor ds. ekonomii cyrkularnej w pozarządowej organizacji „Reloop Europe”, która zaprezentowała doświadczenia innych krajów europejskich we wdrażaniu rozwiązań na rzecz recyklingu opakowań i finansowego udziału przedsiębiorców wprowadzających te opakowania na rynek.

Przedstawiciele miast podczas wizyty w Lublinie odwiedzili także nowo powstałe, nowoczesne Centrum Recyklingu spółki Ekopak Sp. z o.o. przy ul. Metalurgicznej, które odpowiada na potrzeby miasta Lublin w zakresie zwiększania efektywności recyklingu.  

Unia Metropolii Polskich zrzesza 12 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę i Wrocław.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Justyna Treść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji. Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11 Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkowe Autor komentarza: Radek Treść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08 Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska Autor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26 Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny? Autor komentarza: Przeciw bandytom ! Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02 Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2! Autor komentarza: Dawid Treść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23 Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczego Autor komentarza: Loki Treść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności. Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58 Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama