Ubezpieczenie na życie - jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

  • 31.05.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie na życie - jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?
Wybór ubezpieczenia na życie to poważna decyzja. Bez względu na to, ile mamy lat, tego typu polisą zwiążemy się z ubezpieczycielem na długo. Dlatego musimy zadbać o jak najkorzystniejszą ofertę, która będzie chronić nasze interesy, jak również naszych bliskich.

 

Jaki zakres ma ubezpieczenie na życie?

Podstawową rolą polisy na życie jest ochrona bytu najbliższych, gdy nas już zbraknie. Powodów, dla których warto zabezpieczyć rodzinę, jest wiele. Pieniądze z ubezpieczenia pozwolą np. spłacić wszystkie zobowiązania, zapewnią środki na edukację dzieci, pokryją dodatkowe koszty związane z pochówkiem. To szczególnie ważny krok w życiu osób, które zapewniają większy procent dochodu w gospodarstwie domowym.

 

Ubezpieczyciel w ramach polisy zobowiązuje się do wypłacenia wskazanej osobie określonej kwoty (sumy ubezpieczenia) w sytuacji, kiedy dojdzie do zgonu ubezpieczonego. Oczywiście firmy jasno określają, jaka przyczyna zgonu kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania, a jaka nie będzie brana pod uwagę. W tej drugiej kategorii, pod nazwą wyłączeń odpowiedzialności, znajdziemy m.in. samobójstwo, zgon wskutek ataku terrorystycznego, uprawiania sportów ekstremalnych czy w trakcie dokonywania przestępstwa. Lista ta jest zależna od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponadto polisa na życie może obejmować takie zdarzenie jak poważne zachorowanie (np. nowotwór), wypadek komunikacyjny lub trwała niezdolność do podjęcia pracy. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca wcześniej ustalony procent sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie z funduszem - na czym polega?

Wśród ofert znajdziemy również tzw. ubezpieczenie inwestycyjne, które nie tylko ma na celu wypłatę odszkodowania, ale również umożliwia inwestowanie wpłacanej składki ubezpieczeniowej. Innym wariantem jest ubezpieczenie oszczędnościowe, które jak sama nazwa wskazuje, służy do gromadzenia środków na przyszłość i może być zawierana terminowo. Dokładne zasady działania takich polis znajdziemy w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej wylicza wysokość miesięcznej opłaty za polisę na życie. Różnica między zbieżnymi ofertami kilku firm może wynieść kilkanaście do maksymalnie kilkudziesięciu procent, dlatego ostateczny wybór należy poprzeć wnikliwą analizą wielu ofert. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie natomiast pod uwagę:

  • wybraną sumę ubezpieczenia (od 10 tysięcy złotych po nawet milion),

  • wiek i stan zdrowia ubezpieczonego (młodsze osoby mogą liczyć na niższą stawkę),

  • zakres polisy,

  • liczbę ubezpieczonych - do polisy możemy włączyć członków rodziny,

  • zawód wykonywany przez ubezpieczonego.

 

Sumując wszystkie powyższe okoliczności i fakty, miesięczny koszt ubezpieczenia na życie zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Przed podpisaniem umowy warto jednak zwrócić uwagę na tzw. okresy karencji. To czas, w którym ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, mimo iż wystąpi okoliczność przewidziana w umowie. Przykładem może być karencja na koszty związane z hospitalizacją w czasie porodu - w tej sytuacji może wynieść 9 miesięcy od podpisania umowy. W wypadku poważnego zachorowania okres to będzie krótszy i może wynieść pół roku albo 3 miesiące.

 

Chcesz wykupić najkorzystniejszą polisę na życie? Skontaktuj się z biurem Eurofinance w Lublinie. Znajdziemy dla Ciebie idealną propozycję, dzięki czemu zadbasz o swoją finansową przyszłość, a także zapewnisz dostatni byt najbliższym.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: