Lubelscy samorządowcy apelują o dofinansowanie dla gmin, które nie otrzymały wsparcia z II i III edycji RFIL

  • 15.06.2021, 07:00
  • Źródło: Redakcja Lubelska.tv
Lubelscy samorządowcy apelują o dofinansowanie dla gmin, które nie otrzymały…
Wczoraj (14.06.2021) odbyła się konferencja prasowej dot. transparentnego i uczciwego podziału środków publicznych pomiędzy samorządy. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów z terenu całego województwa lubelskiego zwrócili się do Premiera i Wojewody Lubelskiego z prośbą o znalezienie przez Rząd sposobu na wsparcie finansowe tych polskich gmin, które nie otrzymały żadnych albo prawie żadnych środków w ramach II i III edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Lubelscy samorządowcy podpisali apel do Prezydenta Mateusza Morawieckiego i Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki. Samorządowcy napisali o ciężkiej sytuacji finansowej samorządów spowodowanej pandemią wirus COVID-19. Wyrazili przy tym wdzięczność za inicjatywę rządową i art. 65 ust. 28 ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568 ze zm.; dalej: ZmKoronawirusU20). 

Samorządowcy napisali, że ze dziwieniem odebrali rozstrzygnięcia II i III edycji RFIL. W województwie lubelskim 97 gmin nie dostało środków w tych edycjach, a kolejnych kilkanaście dostało środki w niewielkim wymiarze (razem to ponad połowa lubelskich gmin). Zdaniem przedstawicieli samorządów obie edycje konkursowe nie miały jasnych kryteriów oceny projektów.

W apelu zawarto prośbę o wsparcie finansowe tych polskich gmin, które nie otrzymały żadnych albo prawie żadnych środków w ramach II i III edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Postulowano jednocześnie, by kolejne edycje były wsparciem dla wszystkich polskich samorządów. Samorządowcy apelowali o zatwierdzenie takiego algorytmu podziału środków publicznych w ramach kolejnych naborów RFIL by uwzględnić równość w dostępie do publicznych środków dla wszystkich polskich samorządów. Zaznaczyli, że mógłby być to algorytm podobny do tego z I edycji lub oparty na wskaźniku dochodów podatkowych na mieszkańca G.

Źródło: Redakcja Lubelska.tv

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe