V Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie

  • 09.06.2021, 15:09
  • Źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie
V Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie MASKA-RADA - plakat Muzeum Narodowen w Lublinie V Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie
IV Międzynarodowy Festiwal Renesansu odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2021 roku w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz na Placu Litewskim. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Belriguardo – okno na historię i sztukę.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest MASKA-RADA. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z tańcem, muzyką, teatrem, historyczną żonglerką flagami. Lublin ożyje renesansowymi korowodami, warsztatami, spacerami, tanecznymi i teatralnymi występami.

Podczas tej edycji planowana jest wystawa masek renesansowych charakterystycznych dla komedii dell`arte z pokazem scenek teatralnych. Maski są autorstwa Jonathana Frohlicha, który ma własną pracownię masek w Krakowie i jest współtwórcą Studio Dono i Trupy Komedianci – jedynej profesjonalnej grupy teatralnej w Polsce specjalizującej się w komedii dell`arte.

Historię masek w kulturze renesansowej i późniejszych wiekach przedstawi Anna Iłczuk – edukatorka, rekonstruktorka, tancerka i znawczyni kultury dawnej. Maskę komediową i renesansową przybliżą nam poprzez prezentacje scenek jedyni w Polsce, profesjonalnie odtwarzający komedię dell`arte – Trupa Komedianty z Krakowa.

Nowością będą warsztaty tradycyjnych tańców egipskich, które poprowadzi tancerz z Aleksandrii, warsztaty muzyczne a także bal renesansowy w strojach z epoki.

Muzycznie przywołają ducha minionych epok i zaproszą do tańca zespoły: Szelindek z Węgier, Fleurdelis z Warszawy, Zespół Lunaris z Lęborka i La Folia z Lublina. Taneczne spektakle zaprezentują: Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”, Pavanilia, Akademia Tańca Dawnego, Zespół Ver Vetustatis, Klub Tańca Dawnego „Alta Novella” Popisowo wykonają historyczną żonglerkę flagami Sbandieratori Belriguardo. Nie zabraknie też wykładów, spacerów i warsztatów tematycznych, a także specjalnie opracowanej na potrzeby festiwalu gry miejskiej.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w przestrzeniach Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej –Oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie i na Placu Litewskim. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Belriguardo – okno na historię i sztukę.

Partnerzy festiwalu to: Muzeum Narodowe w Lublinie; Lubelska Trasa Podziemna, Piwnica pod Fortuną, MDK nr 2 w Lublinie.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe