Ekopak pomaga jerzykom

  • 01.06.2021, 08:45 (aktualizacja 07.06.2021, 10:43)
  • Redakcja Lubelska TV
Ekopak pomaga jerzykom
Z inicjatywy Ekopak na elewacji hali przy ul. Metalurgicznej 9B w Lublinie zawisły specjalne budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki pojawiły się wraz z nadejściem spóźnionej wiosny zwracając uwagę pracowników spółki swoimi efektownymi lotami w sąsiedztwie budynku. Instalację dziesięciu budek, które pomogą zadomowić się kolonii jerzyków poprzedziły konsultacje z pracownikami Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

- Cieszymy się, że możemy pomóc tym bardzo ciekawym ptakom. Mamy nadzieję, że jerzyki zagoszczą w naszym budynku na dłużej – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak sp. z o.o.

Jerzyki to ptaki wędrowne zamieszkujące niemal całą Europę, dużą cześć Azji oraz Afrykę. Do Polski przylatują w maju, tu się rozmnażają, wychowują młode, by w sierpniu odlecieć na południe Afryki. Pierwotnie gniazdowały w szczelinach skał na stromych urwiskach, dziś czynią to w miastach korzystając z konstrukcji budynków. Często, z racji ubarwienia, mylone są z jaskółkami, choć nie są z nimi spokrewnione.

Niemal całe swoje życie jerzyk spędza w locie. W powietrzu zaspakaja głód i pragnienie, odbywa i finalizuje zaloty, a nawet śpi szybując, dlatego niektóre osobniki potrafią obywać się bez lądowania przez kilka miesięcy. Lądują przede wszystkim w okresie lęgowym budując gniazdo i karmiąc pisklęta.

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe