Nowe ścieżki rowerowe na terenie Lublina

  • 29.05.2021, 12:00
  • Źródło: Lublin.eu
Nowe ścieżki rowerowe na terenie Lublina
Przy ul. Cukrowniczej oraz na al. Solidarności powstaną nowe ścieżki dla rowerzystów. To realizacja zadań z Budżetu Obywatelskiego. Miasto ogłosiło postępowania przetargowe na budowę nowych dróg rowerowych. Cykliści skorzystają z nich w drugiej połowie roku.

– Miasto od kilkunastu lat systematycznie rozwija sieć infrastruktury rowerowej, która liczy już ponad 180 km. Przystępujemy do kolejnych zadań w tym zakresie. Realizacja projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego pozwoli na powstanie ponad 1 km nowych ścieżek rowerowych. Planowane działania na 2021 rok, w zakresie infrastruktury rowerowej, dotyczą także opracowania dokumentacji projektowej dla dwóch kolejnych ścieżek. Ponadto realizowana obecnie inwestycja przebudowy Al. Racławickich otworzy już w tym roku, długo oczekiwany przez rowerzystów, dojazd do centrum miasta od strony zachodniej. W ramach tej inwestycji docelowo wybudowanych zostanie około 4 km ścieżek rowerowych.Wygodna infrastruktura rowerowa, pozwalająca na omijanie ruchliwych ulic, powstała również z końcem ubiegłego roku na terenie odnowionego Parku Ludowego – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Inwestycji i Rozwoju.

Planowana ścieżka rowerowa przy ul. Cukrowniczej zostanie poprowadzona od boisk treningowych przy Arenie Lublin do istniejącej ścieżki za mostem na Bystrzycy. Docelowo powstanie łącznik o długości około 200 m i szerokości ponad 4 m. Chodnik z kostki brukowej będzie miał szerokość 2 m, a ścieżka z asfaltu 2,5 m. Od strony parkingu przewidziano wygodny wjazd dla rowerzystów na jezdnię. Ścieżka rowerowa przy ul. Cukrowniczej to realizacja projektu D-21 z VII edycji Budżetu Obywatelskiego pn. Rowerem na Polibudę. Na projekt zagłosowało 367 osób.

Drugi przetarg, również realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, dotyczy zaprojektowania i budowy ścieżki rowerowej przy al. Solidarności na odcinku od wjazdu do PZM do ul. Prusa. Zadanie będzie realizowane wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym, który na tym samym odcinku planował przebudować chodnik. Na tę okoliczność podpisano porozumienie o współpracy. Całe zadanie zakłada wykonanie chodnika o długość około 180 m, ścieżki rowerowej o długości około 260 m oraz przejazdu dla rowerów przez ul. Prusa, co wiąże się z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Solidarności - ul. Prusa - ul. 3 Maja.

W przypadku obu zamówień termin ich realizacji to 4 miesiące od daty podpisania umowy.

Aktualnie trwają już prace drogowe przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Północnej. Jej długość wyniesie około 650 m. Ścieżka będzie jednostronna, ale dwukierunkowa o szerokości 2,5 m. Realizowane zamówienie obejmuje dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego:

  • ścieżka rowerowa przy Północnej - bezpieczniej na Czechów/ Botanik/ Skansen/ Szerokie i do Śródmieści (budowa ścieżki rowerowej pomiędzy ul. Północną a al. Solidarności na odcinku od istniejącej ścieżki przy rondzie Rotmistrza Pileckiego do ul. Kosmowskiej);
  • ścieżka rowerowa wzdłuż al. Solidarności - kontynuacja (opracowanie i budowa ścieżki rowerowej od ul. Kosmowskiej do al. Smorawińskiego).

W ramach pierwszej części zadania wykonano już wszystkie prace przy przesadzaniu zieleni, w celu przygotowania terenu pod realizację, ustawiono obrzeża i na ukończeniu jest już wykonanie podbudowy. Układanie warstw bitumicznych zaplanowano na obu częściach zadania jednocześnie, w celu uniknięcia niepotrzebnych połączeń nawierzchni. Część II zadania jest na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej.

Planowane działania na ten rok, w zakresie ścieżek rowerowych, dotyczą jeszcze opracowania dokumentacji projektowej dla dwóch lokalizacji: na odcinku od ronda Honorowych Krwiodawców, wzdłuż całej al. Warszawskiej, do Skansenu oraz na ul. Abramowickiej na odcinku od ul. Głuskiej do pętli trolejbusowej w rejonie ul. Sadowej. W przypadku pierwszej lokalizacji trwa postępowanie na wybór wykonawcy, natomiast dla ul. Abramowickiej rozstrzygnięto już postępowanie i dokumentacja jest w trakcie opracowywania.

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe