Reprezentanci Lublina na Igrzyskach Olimpijskich

 • 29.05.2021, 09:03
 • Martyna Żydek
Reprezentanci Lublina na Igrzyskach Olimpijskich Lublin.eu
14 sportowców może reprezentować Lublin na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, na przełomie lipca i sierpnia tego roku, a 6 sportowców na odbywających się około miesiąc później XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich.

 „Drużyna” z naszego miasta zmierzy się w zawodach w pływaniu (czworo zawodników), lekkiej atletyce (ośmioro zawodników), wspinaczce sportowej (jedna zawodniczka), siatkówce plażowej (jedna zawodniczka), kolarstwie tandemowym (czworo zawodników) i łucznictwie (dwóch zawodników).

Lubelscy zawodnicy to:

 • Laura Bernat - pływanie; niespełna 16-letnia zawodniczka, która podczas zawodów Grand Prix Polski w Lublinie wyścigu na 200 metrów grzbietem wypełniła minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio
 • Marcin Cieślak - pływanie; uczestnik Mistrzostw Świata, medalista mistrzostw Europy (wypełnione minimum olimpijskie)
 • Konrad Czerniak - pływanie; medalista mistrzostw świata i Europy, uczestnik igrzysk olimpijskich specjalizujący się w stylu motylkowym (wypełnione minimum olimpijskie)
 • Adam Dudka - łucznictwo bloczkowe; mistrz Polski, uczestnik igrzysk paraolimpijskich (w trakcie walki o kwalifikacje)
 • Sofia Ennaoui - lekka atletyka; medalistka mistrzostw Europy, uczestniczka mistrzostw Świata i igrzysk olimpijskich (kwalifikacje - bieg na dystansie 1500 m)
 • Małgorzata Hołub-Kowalik - lekka atletyka; wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy, mistrzyni Europy, półfinalistka igrzysk olimpijskich (kwalifikacje - sztafeta 4x400 m)
 • Paulina Guba - lekka atletyka; mistrzyni Europy, medalistka uniwersjady, uczestniczka mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich (kwalifikacje - pchnięcie kulą)
 • Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław - kolarstwo tandemowe; multimedalistki mistrzostw polski, finalistki i medalistki mistrzostw Europy i świata, A. Tecław – złota medalistka igrzysk paraolimpijskich (walczą o kwalifikacje)
 • Karolina Kołeczek - lekka atletyka; medalistka mistrzostw Polski i młodzieżowych mistrzostw Europy, uczestniczka mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich (kwalifikacje - bieg na dystansie 100 m przez płotki)
 • Malwina Kopron - lekka atletyka; medalistka mistrzostw świata i uniwersjady, uczestniczka igrzysk olimpijskich (kwalifikacje - rzut młotem)
 • Marcin Lewandowski - lekka atletyka; wielokrotny mistrz Europy, finalista mistrzostw świata, uczestnik igrzysk olimpijskich (kwalifikacje - bieg na dystansie 800 m i 1500 m)
 • Michał Ładosz i Marcin Polak - kolarstwo tandemowe; multimedaliści mistrzostw Polski, finaliści i medaliści mistrzostw Europy i świata, uczestnicy igrzysk paraolimpijskich. Podczas mistrzostw świata w kolarstwie tandemowym zdobyli kwalifikacje dla Polski do igrzysk paraolimpijskich
 • Angelika Mach - lekka atletyka; medalistka mistrzostw świata i Polski (kwalifikacje – maraton)
 • Aleksandra Mirosław - wspinaczka sportowa; mistrzyni świata we wspinaczce po 15 metrowej pionowej ściance na czas (kwalifikacje – trójbój)
 • Izabela Paszkiewicz - lekka atletyka; medalistka mistrzostw Polski, uczestniczka mistrzostw świata i Europy (kwalifikacje – maraton)
 • Piotr Sawicki - łucznictwo klasyczne; multimedalista mistrzostw Polski, Europy i świata, uczestnik igrzysk paraolimpijskich. Podczas mistrzostw świata w Łucznictwie World Archery Para Championships 2019 zdobył kwalifikacje dla Polski do igrzysk paraolimpijskich
 • Jan Świtkowski - pływanie; medalista mistrzostw świata i Europy, uczestnik igrzysk olimpijskich (wypełnione minimum olimpijskie)
 • Kinga Wojtasik - siatkówka plażowa; wielokrotna mistrzyni Polski, medalistka mistrzostw Europy, uczestniczka mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich (walka o kwalifikację trwa)

Lubelscy sportowcy mogą wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich także dzięki wsparciu Miasta Lublin. Od 2015 roku Lublin realizuje Program Mistrz w kategoriach wiekowych seniorów w dyscyplinach objętych programem igrzysk olimpijskich lub parolimpijskich (więcej o programie). Młodym adeptom zaproponowaliśmy Program Mistrz Junior, kierowany do medalistów międzynarodowych imprez mistrzowskich. W 2021 roku na te działania przekazano kwotę 790 tys. zł. Miasto otacza w ten sposób opieką wybraną grupę zawodników reprezentujących najwyższy poziom sportowy i mających szansę zakwalifikować się do Igrzysk w Tokio w 2021. W ramach tych działań przyznawane są także stypendia sportowe. To świadczenie pieniężne służące zapewnieniu zawodnikowi środków finansowych umożliwiających realizację programu szkolenia sportowego. Całość tych działań składa się na wsparcie dla Lublin Tokio Team. Cieszymy się że z roku na rok to grono się powiększa!

Martyna Żydek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe