Kolejne zwolnienia z opłat dla lubelskich restauratorów

  • 27.05.2021, 16:21
  • Źródło: Lublin.eu
Kolejne zwolnienia z opłat dla lubelskich restauratorów Miasto Lublin
Pakiet pomocy dla lubelskich przedsiębiorców zostanie rozszerzony. Podczas dzisiejszej (27 maja) Sesji Rady Miasta podjęto uchwałę w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności w postaci czynszów za dzierżawę nieruchomości z przeznaczeniem pod ogródki gastronomiczne.

– Lokalni przedsiębiorcy są ważnym elementem miejskiego systemu, dlatego szczególnie zależy nam na zapewnieniu dla nich wsparcia, które pozwoli przetrwać kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Stąd decyzja o rozszerzeniu lubelskiego pakietu wparcia dla lokalnych przedsiębiorców o kolejne działanie, które zakłada odstąpienie od pobierania opłat czynszu dzierżawnego za ogródki gastronomiczne znajdujące się poza pasem drogowym. Takie rozwiązanie będzie wymiernym wparciem restauratorów działających przy ul. Krakowskie Przedmieście i wyjściem naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uchwała przewiduje zwolnienie restauratorów posiadających ogródki gastronomiczne zlokalizowane poza pasem drogowym z opłaty za czynsz. Tym samym dzierżawca zapłaci podatek VAT. Umorzenie może nastąpić na wniosek dzierżawcy, który nie może posiadać zaległości (przeterminowanych) płatniczych wobec Gminy Lublin i nie może toczyć się wobec niego postępowanie egzekucyjne w tym zakresie. W praktyce oznacza to spore oszczędności. Obecnie za ogródek o powierzchni 35 m2, przedsiębiorca płaci ponad 1 tys.zł netto miesięcznie czynszu.

Przedsiębiorcy, którzy z różnych względów nie będą wnioskować o umorzenie czynszu, nadal mogą korzystać z form wsparcia, jakie są możliwe w ramach obowiązującego Lubelskiego Pakietu Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Pakiet daje między innymi możliwość skorzystania z ulg dla podmiotów będących dzierżawcami bądź najemcami nieruchomości stanowiących własność Gminy Lublin. Oferowana pomoc dotyczy także podatków lokalnych w postaci odraczania terminów płatności bądź rozłożenia płatności na raty.

W związku z sytuacją epidemiczną Miasto Lublin podjęło szereg działań pomocowych dla biznesu i organizacji społecznych, których działalność została dotknięta skutkami lockdownu. Już od kwietnia 2020 wdrożono Lubelski Pakiet Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych.

Od 1 stycznia br. obowiązuje uchwała zwalniająca restauratorów niemal całkowicie z opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Stawka na 2021 rok wynosi symboliczny 1 grosz za 1 mkw powierzchni pasa drogowego. To maksymalna przewidziana przepisami obniżka (nie przewidują one stawki "0"). Podobną stawkę przewidziano dla właścicieli stoisk handlowych w pasie drogowym.

Ponadto, aby wesprzeć lokalną gastronomię Miasto wspólnie z lubelskimi restauratorami realizuje społeczno-informacyjną akcję #ratuJEMYgastro, której celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację restauratorów oraz zachęcenie mieszkańców do wsparcia lokali w czasie trwania epidemii poprzez korzystanie z ich oferty.

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe