UWAGA NA FAŁSZYWE SMS-Y WZYWAJĄCE DO ZAPŁATY

  • 12.05.2021, 11:30
  • Źródło: Policja Lubelska
UWAGA NA FAŁSZYWE SMS-Y WZYWAJĄCE DO ZAPŁATY
Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną. Nadawca wysyła fałszywe wiadomości sms z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Taką wiadomość otrzymały mieszkanki powiatu łęczyńskiego i chełmskiego. Po kliknięciu w załączony do wiadomości link i autoryzowaniu transakcji, straciły pieniądze ze swoich kont bankowych.

Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosiła się 34 – letnia mieszkanka gminy Cyców. Kobieta poinformowała, że została oszukana przez osobę, która  podawała się pod PGE Polską Grupę Energetyczną. Jak się okazało kobieta dostała na swój numer telefonu wiadomość sms o treści: ,,Na dzień 11.05 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł. Zapłać teraz na: https://cli.co/platnosc-pge-hkj45or”. Kobieta weszła w załączony link i we wskazane miejsce wpisała wygenerowany kod BLIK. Następnie poprzez aplikację bankową potwierdziła transakcję. Jak się potem okazało z konta 34 – latki zniknęło 1000 złotych.  

Podobna historia spotkała także 33-letnią chełmiankę. Z jej zgłoszenia wynikało, że dostała wiadomość sms o zaległości kilku złotych w opłacie za energię elektryczną. Do treści dołączony był link umożliwiający dokonanie płatności. Pokrzywdzona weszła w link i zalogowała się na konto w banku. Kiedy wystąpił błąd logowania, kobieta ponownie zalogowała się na swoje konto. Wtedy okazało się, że zostały z niego wypłacone płatnością BLIK pieniądze w kwocie 1700 złotych. Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i jeszcze tego samego dnia powiadomiła policjantów.

Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tych spraw i przestrzegają przed działającymi w sieci oszustami. Przede wszystkim po otrzymaniu tego typu wiadomości powinniśmy zweryfikować czy taka sytuacja faktycznie ma miejsce. Często działamy w pośpiechu i nieświadomi zagrożenia otwieramy załączony do treści link, który kieruje nas na fałszywe strony internetowe umożliwiające logowanie do banku. Ten moment wykorzystują oszuści i mając narzędzia autoryzacyjne wypłacają z rachunków pieniądze. Pozornie niewielka kwota dopłaty może spowodować, że utracimy wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

Zwracajmy uwagę na to, kto i co do nas pisze. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i nie logujmy się przez nie na swoje strony bankowe. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty, nie wpisujmy wygenerowanych kodów Blik. Aby nie paść ofiarą oszustów zachowajmy szczególną ostrożność.

Źródło: Policja Lubelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe