Na dachu byłej hali URSUSA powstanie elektrownia słoneczna

  • 11.05.2021, 11:30
  • Redakcja Lubelska TV
Na dachu byłej hali URSUSA powstanie elektrownia słoneczna
W Lublinie powstanie jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Zostanie ona zamontowana na dachu byłej hali Ursusa przy ul. Metalurgicznej 9B, a panele fotowoltaiczne zajmą ponad pół hektara!

Spółka Ekopak, która jest inwestorem całego przedsięwzięcia, zamierza zainstalować blisko 1200 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,4 MWp (megawatopik, to ilość energii elektrycznej w piku, czyli w szczycie produkcji). Inwestycja pozwoli zredukować emisję CO2 w ilości ok. 360 ton rocznie. Spółka zaoszczędzi również ok. 200 tysięcy złotych rocznie w opłatach za energię elektryczną.

- Jesteśmy firmą dbającą o środowisko naturalne. Chcielibyśmy, aby nasz nowy zakład w Lublinie był samowystarczalny energetycznie w maksymalny sposób. Dlatego, oprócz „prądu ze słońca”, rozważamy możliwość zainstalowania magazynu energii, który w okresie jej nadwyżki, będzie gromadził ją w bateriach litowo-jonowych, a w okresie szczytów energetycznych uzupełniał niedobór z sieci - – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak Sp. z o.o.

Tego typu inwestycja jest bardzo nowoczesna i innowacyjna na skalę Polski. Obecnie trwają prace koncepcyjne i projektowe. Elektrownia na dachu hali ma być gotowa za 2 lata.

Instalacja słoneczna to kolejne działanie proekologiczne, inicjowane przez spółkę Ekopak. W tym roku, na jednej ze ścian hali przy ul. Metalurgicznej 9b, powstanie ekologiczny mural. Ekologiczny, bo jego tematyka ma być związana z gospodarką o obiegu zamkniętym, ale także dlatego bo spółka rozważa użycie specjalnych farb, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza.

W dawnej hali odlewni URSUS przy ul. Metalurgicznej 9B, Ekopak planuje otwarcie innowacyjnego zakładu kompleksowej segregacji i recyklingu opakowań. Inwestycja pozwoli na znacznie wyższy poziom odzysku i recyklingu zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali.

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe