BEZPIECZNA MAJÓWKA

  • 30.04.2021, 14:15
  • Źródło: Policja Lubelska
BEZPIECZNA MAJÓWKA
Przed nami długi weekend majowy, podczas którego policjanci zadbają o bezpieczeństwo na drogach i miejscach publicznych. Mundurowi będą również zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów sanitarnych. Apelujemy do wszystkich o rozsądek, odpowiedzialność i rozwagę, aby czas wolny był czasem bezpiecznym.

Przed nami długi weekend majowy, podczas którego policjanci podobnie jak w latach ubiegłych będą dbać o bezpieczeństwo w miejscach zamieszkania i na drodze. Jak co roku, zapewne wiele osób będzie odpoczywać na łonie natury.

Nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci, którzy zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, na prędkość z jaką przemieszczają się pojazdy. Będą również sprawdzali stan trzeźwości kierujących i to, czy osoby podróżujące samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnie dostosowanych do tego fotelikach i podstawkach. Wszystko w trosce o dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo podczas majówkowych podróży.

Policjanci będą także pilnować, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących obostrzeń. Mundurowi będą sprawdzać czy noszone są obowiązkowe maseczki i czy używane są we właściwy sposób, czyli  zakrywając  usta i nos. Przypominamy, o dystansie społecznym oraz zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych powyżej 5 osób.

Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz stacjonarnego działania lokali gastronomicznych. Możliwe jest tylko przygotowanie posiłków i podawanie ich na wynos. Przypominamy, że niestosowanie się do przepisów sanitarnych grozi mandatem karnym lub wnioskiem skierowanym do sądu. W przypadku rażącego naruszenia przepisów policjanci informują inspektora sanitarnego.

Przypominamy o utrzymywaniu minimalnej odległości pomiędzy pieszymi 1,5 metra podczas przemieszczania się, zasłanianiu ust i nosa wyłącznie maseczką.

Jeżeli chodzi o komunikację środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób i wynosi ona:

50% liczby miejsc siedzących, albo

30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Także w kościołach obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Ważne! W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób.

Podczas długiego weekendu majówkowego pamiętajmy, aby na czas wyjazdu dobrze zabezpieczyć nasze mieszkanie. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformujmy sprawdzonych sąsiadów o naszym wyjeździe. W domu nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

Źródło: Policja Lubelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe