Nowa metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

  • 22.04.2021, 15:30
  • Źródło: Lublin.eu
Nowa metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Miasto Lublin przygotowało uchwałę w sprawie wyboru nowej metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmiana metody naliczenia opłaty jest spowodowana aktualną interpretacją przepisów prawnych. Projekt uchwały przekazano do Biura Rady Miasta i zostanie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji, 29 kwietnia.

– Z uwagi na interpretację przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wskazującą, że stawka opłaty od gospodarstwa domowego nie może być zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, podjęliśmy kroki w kierunku wyboru nowej metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przygotowania projektu uchwały w tym zakresie. Podobne działania, poprzez wybór innych metod, zostały podjęte także przez inne samorządy w kraju, które stosowały metodę od gospodarstwa domowego zróżnicowaną w zależności od liczby osób – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Najbardziej zbliżoną do metody obowiązującej aktualnie w Lublinie jest metoda naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Jest ona najczęściej stosowana wśród gmin i społecznie najbardziej akceptowana. Podobnie jak dotychczas, biorąc pod uwagę zróżnicowane koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej, zróżnicowano także stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańca w zależności od rodzaju zabudowy. Dokonując kalkulacji stawek opłat przyjęto, że koszty systemu gospodarki odpadami zwiększą się w 2021 roku z uwagi na 10% wzrost ilości odpadów w porównaniu z rokiem 2018, kiedy dokonywano poprzedniej kalkulacji opłat. Z uwagi na trwające aktualnie postępowanie przetargowe do kalkulacji przyjęto koszty odbioru i zagospodarowania odpadów na podstawie umów obowiązujących do 30 czerwca br.

Zgodnie z projektem uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty zaproponowano następujące stawki opłat według metody od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość:

zabudowa wielorodzinna

24,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów
49,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów

zabudowa jednorodzinna

28,80 zł od mieszkańca – selektywna zbiórka odpadów
57,60 zł od mieszkańca – opłata podwyższona w przypadku, kiedy mieszkańcy nie zbierają selektywnie odpadów

Jeśli Rada Miasta przyjmie uchwałę, nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą obowiązywały od 1 lipca. Przygotowano także projekt uchwały dotyczącej zmiany wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości dostosowany do nowej metody naliczenia opłaty.

Z uwagi na zmianę metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciele nieruchomości będą zobowiązani, po wejściu w życie uchwały w tej sprawie, złożyć nowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określające liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe