Setna rocznica urodzin Julii Hartwig

 • 06.04.2021, 15:47
 • Redakcja Lubelska TV
Setna rocznica urodzin Julii Hartwig
W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, także pisarki, eseistki, tłumaczki z języka francuskiego i angielskiego, autorki wstępów do albumów fotograficznych Edwarda Hartwiga. Poetka miała w dorobku blisko 30 tomów wierszy, była autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Guillaume Apollinaire'owi.

Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Tutaj ukończyła szkołę podstawową. Uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie, gdzie w 1939 roku zdała maturę. W 1936 roku w gazetce szkolnej „W słońce” opublikowała swój pierwszy wiersz. Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką podziemnego życia kulturalnego. Studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim (1942-1944) i Uniwersytecie Warszawskim (1946) oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1947-1950 przebywała we Francji, gdzie była stypendystką rządu francuskiego i urzędniczką w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Mieszkała następnie w Warszawie. W latach 1970–1974, razem z mężem, Arturem Międzyrzeckim i córką Danielą Międzyrzecką przebywała w Stanach Zjednoczonych.

Lublin pozostał dla poetki miejscem bliskim i ważnym. Poświęciła mu utwory poetyckie i eseje. W rodzinnym mieście są nadal „ślady obecności” Julii Hartwig: miejsca związane z jej rodziną, budynki szkół do których uczęszczała, miejsca dla niej osobiście ważne. Julia Hartwig jest Honorową Obywatelką Lublina, a także laureatką przyznawanej w Lublinie, przez Festiwal Miasto Poezji nagrody „Kamień”. W Lublinie, w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, przechowywana jest w depozycie część prywatnego Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego oraz fotograficzne archiwum jej brata – Edwarda Hartwiga.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Julii Hartwig Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” we współpracy z Miastem Lublin, instytucjami i osobami prywatnymi zaplanował szereg działań mających na celu uczczenie poetki oraz przypomnienie jej związków z Lublinem.

 

Działania jubileuszowe:

 • Uroczysty spacer po Lublinie w stulecie urodzin,
 • Wystawa poświęcona twórczości Julii Hartwig, współorganizowana z
  Muzeum Narodowym w Lublinie,
 • Wystawa plenerowa poświęcona twórczości Julii Hartwig i jej związkom z Lublinem,
 • Uporządkowanie i udostępnienie on-line Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego,
 • Spotkania, rozmowy i audycje internetowe poświęcone życiu i twórczości Julii Hartwig,
 • Słuchowisko radiowe Grażyny Lutosławskiej.

 

Wydawnictwa:

 • Specjalny numer gazety „PA.RA” poświęcony Julii Hartwig,
 • Tom poezji „Koleżanki”,
 • Publikacja z lubelskimi tekstami Julii Hartwig,
 • „Przewodnik po Lublinie Julii Hartwig” z serii „Przewodniki Teatru NN”.

 

Działania w przestrzeni miasta:

 • „Rozsypana antologia” i fragmenty wiersza „Elegia lubelska” wiersze na podstopnicach schodów w różnych częściach miasta,
 • spacery tematyczne,
 • odnowienie muralu w Zaułku Hartwigów.

 

 

Organizator:

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

 

Patronat i współpraca:

Córka Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego,

malarka Danielle Lehtinen

 

Partner:

Miasto Lublin

 

Współpraca:

Muzeum Narodowe w Lublinie

East News

Agencja Literacka Graal

III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Festiwal Wschody

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe