Czystsze rzeki pogranicza

  • 31.03.2021, 12:31
  • Redakcja Lubelska TV
Czystsze rzeki pogranicza
Dzięki współpracy polsko-ukraińskiej dobiegła właśnie końca budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Stare Króle, Markowicze, Gliny, Cegielnia Markowicze w gminie Księżpol. Dzięki inwestycji rzeka Tanew i jej środowisko naturalne powrócą do swojej pierwotnej klasy czystości.

Projekt pn. „Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w gminie Księżpol w Polsce i w mieście Czerwonogród na Ukrainie – poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiada on na potrzebę ochrony dziedzictwa naturalnego Tanwi i Bugu przepływających przez obszar przygraniczny Polski i Ukrainy. Gmina Księżpol wraz z rzeką Tanew znajduje się na cennym przyrodniczo terenie objętym ochroną sieci „NATURA 2000”. Natomiast na Ukrainie rzeka Bug przepływa przez terytorium Czerwonogrodu, miasta o silnych korzeniach górniczych i przemysłowych. Istniejąca w Księżpolu oczyszczalnia ścieków została rozbudowana, zaś w pobliskich wsiach: Stare Króle, Markowicze, Gliny i Cegielnia-Markowicze powstała kanalizacja sanitarna. Powstały także obiekty oczyszczalni i linia technologiczna do oczyszczania ścieków i przeróbki osadu. Po stronie ukraińskiej została zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Działania w ramach projektu mają zmniejszyć dysproporcje i podnieść poziom życia na obszarze przygranicznym. Turyści i mieszkańcy skorzystają z czystych cennych przyrodniczo obszarów jako przyszłego miejsca wypoczynku na polsko-ukraińskiej granicy.

 

Dofinansowanie z UE 2,3 mln euro (90% wartości całego przedsięwzięcia)

 

Lider projektu: Gmina Księżpol

 

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://www.pbu2020.eu/pl/projects2020/242

 

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

 

Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż granic polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej, które stanowią zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez Unię Europejską, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy i Białorusi. Program koncentruje się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wspiera przeszło 160 projektów o wartości ponad 170 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ponad 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe