Miastoczułość w ogródku

  • 29.03.2021, 12:15
  • Redakcja Lubelska TV
Miastoczułość w ogródku
Jesteś właścicielem ogródka z oryginalną dekoracją w Lublinie lub okolicy? A może codziennie w drodze do pracy czy szkoły mijasz podwórko, na którym ktoś realizuje swoją artystyczną wizję? Pochwal się lub zgłoś sąsiada do projektu badawczego Warsztatów Kultury w Lublinie.

Łabędzie z opon i dinozaury ze złomu

Warsztaty Kultury w Lublinie rozpoczynają projekt badawczy, za pomocą którego zostanie udokumentowana część przydomowych ogródków w Lublinie i okolicy, a dokładnie te, które odznacza najbardziej oryginalna, nietypowa i spektakularna twórczość wernakularna. Co to jest? To amatorskie obiekty autorstwa anonimowych twórców. Twórczość dnia codziennego skupiona na najbliższym otoczeniu. Wynika z pomysłowości i potrzeby serca, czerpie ze źródeł tego, co zastane i zgromadzone. Żaden przedmiot nie jest zbędny i każdy z nich kiedyś do czegoś się przyda. Nieskrępowana wyobraźnia, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczypta sentymentalizmu i przemyślność. Przykłady? Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek czy galanteria religijna.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Organizatorzy poszukują kontaktu do osób, które właśnie w taki nietypowy i czuły sposób dbają o swoje ogródki. Interesują ich ludzie, którzy mają wewnętrzną potrzebę zrobienia czegoś w ogrodzie samodzielnie, tacy, którzy nie kupują rzeźb ogrodowych w markecie, tylko dają drugie życie niepotrzebnym przedmiotom. Powinny to być własne kompozycje, pomysłowe metody, sentymentalne realizacje, o które coraz trudniej w dobie pospolitych, gotowych rozwiązań.

Jeśli znasz kogoś, kto w taki sposób dba o swój ogródek lub to Ty jesteś tą właśnie osobą, wypełnij formularz onlineotwiera się w nowej karcie. Pracownicy Warsztatów skontaktują się w sprawie umówienia na rozmowę i zrobienia kilku zdjęć.

Po co to wszystko? 

Chcemy porozmawiać z ogrodnikami kreatywnymi z potrzeby serca i zrozumieć zjawisko, nie oceniać twórczość pod względem artystycznym. Wynikami podzielimy się z szerszą publicznością, tworząc reportaż relacjonujący motywacje, sposoby, anegdoty towarzyszące powstawaniu ogródków oraz galerię online prezentującą twórców i ich prace (lub jak pozwolą nam na to przepisy sanitarne – wystawę). Ostateczny kształt będzie wynikał z ilości i jakości zebranego materiału, oraz z decyzji i otwartości autorów ogródków.

Każdy ogrodnik i ogrodniczka biorący udział w badaniu otrzyma od nas na pamiątkę drukowaną wersję podsumowania badania opatrzoną fotografiami, którą można pokazać rodzinie i przyjaciołom. Mistrzów ogrodowej dekoracji zaprosimy też do podzielenia się swoją wiedzą i pasją z innymi podczas warsztatów.

Zgłoszenia: za pośrednictwem formularza onlineotwiera się w nowej karcie. W formularzu należy podać lokalizację ogródka, który chcecie zgłosić, przesłać zdjęcie i jeśli jest to możliwe podać kontaktu do ogrodnika (punkt nie jest obowiązkowy).

Prowadzenie: Joanna Wawiórka-Kamieniecka – pracownia Edukacji i Animacji Kultury, Warsztaty Kultury w Lublinie. Prowadzi zajęcia na kierunkach Dizajn miejski na KUL oraz Miasta i metropolie. Studia miejskie na ASP w Warszawie. Od 2015 roku koordynuje festiwal Noc Kultury. W Warsztatach Kultury pracuje także przy projektach Magiczna Latarnia i Małe Inne Brzmienia.

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe