Eksperymenty w Wojciechowie

  • 21.03.2021, 08:41
  • Redakcja Lubelska TV
Eksperymenty w Wojciechowie
Minister Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik organizują bezpłatne zajęcia dla szkół w ramach programu Nauka dla Ciebie.

Kieszonkowa próżnia i prawa nauki

Jak zrobić lewitującą piłkę albo kieszonkową próżnię? Już 24 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie samodzielnie sprawdzą, jakie prawa nauki stoją za tymi zjawiskami, i sami spróbują je wywołać. Na zajęciach e-Naukobus prowadzonych na żywo z Centrum Nauki Kopernik uczniowie spotkają się online z edukatorami i razem będą odkrywać naukę.

Uczestnicy poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dowiedzą się, jak działają półkule magdeburskie, i przyjrzą się działaniu tunelu aerodynamicznego. To nie będą typowe lekcje. Wspólnie z prowadzącymi uczniowie wykonają proste doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką. Edukatorzy, stosując angażujące metody nauczania, pokażą młodzieży, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu. Celem zajęć jest w założeniu wzmocnienie kompetencji badawczych uczniów, ich ciekowości i zainteresowania nauką.

Zdalne eksperymentowanie jest możliwe
Szkoła z Wojciechowa to jedna z prawie 200 placówek, które w tym roku bezpłatnie skorzystają z jednego z trzech formatów zajęć online (e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus), organizowanych w ramach Programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu. Zdalna forma lekcji wpływa na sposób prowadzenia zajęć z zastosowaniem eksperymentów: wymaga to zaprojektowania nowych rozwiązań dydaktycznych. Wprowadzono takie, które wzbudzają ciekowość uczniów i wspierają ich w nauce, a przy tym nie tylko wpisują się w podstawę programową, ale także odciążają nauczycieli (nie wymagają dodatkowego przygotowania z ich strony).
Zajęcia sprawdzą się w szkołach działających w systemie zdalnym, stacjonarnym i hybrydowym. Chętni do wzięcia w nich udziału mogą zarejestrować się na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl.

 

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Redakcja Lubelska TV

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe